gn netcom
Jabra BIZ 2400 II QD Headset GSA2409820205_3
- SKU:
- 20620567
- MPN:
- gsa2409-820-205_3
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 12:16:53 AM PST
- Stock Update:
- 05/29/2026 12:16:53 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Smartphone
Yes
Application/Usage:
Office
Desk Phone
Phone
Telephone
Communication
Smartphone
Voice Call
Compatibility:
Smartphone
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology |
|
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 2.47 oz |
| Color | Black |
| Weight (Approximate) with Cable | 3.07 oz |
| Height | 5.6" |
| Color Family | Black |
| Width | 2.6" |
| Depth | 7.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Quick Disconnect |
| General Information | |
| Brand Name | Jabra |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Product Name | BIZ 2400 II QD Headset |
| Manufacturer | Jabra |
| Manufacturer Part Number | GSA2409-820-205 |
| Product Model | 2400 II QD |
| Product Series | 2400 |
| Product Line | BIZ |
| Earpiece | |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| Maximum Frequency Response | 6.80 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Adjustable Microphone | Yes |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 150 Ohm |
| Sound Pressure Level (A-Weighted) | 118 dB(A) |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Jabra BIZ 2400 II QD Headset GSA2409820205_3
$253.00