gn netcom
Jabra Evolve 20 Headset GSA4993823109
- SKU:
- 20620681
- MPN:
- gsa4993-823-109
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 07:22:49 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 | and pay only $45.66 each 45.66 |
| Buy 4 | and pay only $44.41 each 44.41 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $43.68 each 43.68 |
| Buy 10 - 27 | and pay only $42.18 each 42.18 |
| Buy 28 or above | and pay only $40.82 each 40.82 |
- Stock Update:
- 05/27/2026 07:22:49 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Jabra Evolve 20 MS Mono GSA4993-823-109 USB-A Connector Single Ear Evolve 20 Wired On Ear Mono Headset with Noise Cancellation Microphone, Black150Hz~7kHz, @Output S.P.L -10dBB USB-A Connector Control cable: 95 cm/37.40 in, HS cable: 120 cm/47.24 in Cord Length
Package Contents:
- Evolve 20 Headset
- USB Controller
- Evolve 20 With Foam Ear Cushions
- Documentation
Features
Package Contents:
- Evolve 20 Headset
- USB Controller
- Evolve 20 With Foam Ear Cushions
- Documentation
Application/Usage:
Voice Call
Music
Computer
Mobile Device
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material | Foam |
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 3.67 oz |
| Color | Black |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface |
|
| Controls/Indicators | |
| Earpiece Controls |
|
| General Information | |
| Brand Name | Jabra |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Evolve 20 Headset |
| Manufacturer | Jabra |
| Manufacturer Part Number | GSA4993-823-109 |
| Product Line | Evolve 20 |
| Earpiece | |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design |
|
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| Maximum Frequency Response | 7 kHz |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Cable Length | 3.94 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Mono |
| Impedance | 32 Ohm |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Jabra Evolve 20 Headset GSA4993823109
$48.56