grandstream networks
Grandstream Networks GSC3610 Infrared Weatherproof Domecamera
- SKU:
- 19252622
- MPN:
- gsc3610
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The GSC360 ceiling-mounted fixed dome IP camera supports motion detection and smart infrared technology for white balance and exposure to monitor activity at night in outdoor or dark enclosed spaces. The GSC3610 can be managed with GSURF Pro, Grandstream's free video management sof tware, along with other ONVIF-compliant video management systems. It pairs with Grandstream's video phones an d GSC3570 HD intercom and facility control station for active end-point monitoring and facility control. By adding weatherproof capabilities, this is an ideal device for increasing security and facility management in any indoor or ou tdoor area.
Features
Indoor/Outdoor:
Indoor/Outdoor
Indoor/Outdoor
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Dome |
| Weight (Approximate) | 13.76 oz |
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Height | 4.3" |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Display & Graphics | |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported |
|
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Video Formats |
|
| General Information | |
| Brand Name | Grandstream |
| Manufacturer Website Address | http://www.grandstream.com |
| Marketing Information | The GSC360 ceiling-mounted fixed dome IP camera supports motion detection and smart infrared technology for white balance and exposure to monitor activity at night in outdoor or dark enclosed spaces. The GSC3610 can be managed with GSURF Pro, Grandstream's free video management sof tware, along with other ONVIF-compliant video management systems. It pairs with Grandstream's video phones an d GSC3570 HD intercom and facility control station for active end-point monitoring and facility control. By adding weatherproof capabilities, this is an ideal device for increasing security and facility management in any indoor or ou tdoor area. |
| Product Type | Network Camera |
| Product Name | Infrared Weatherproof Dome Camera |
| Manufacturer | Grandstream Networks, Inc |
| Manufacturer Part Number | GSC3610 |
| Product Model | GSC3610 |
| Lens | |
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 3.60 mm |
| Network & Communication | |
| Remote Management | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Technical Information | |
| Number of IR LEDs | 2 |
| HD Recording | Yes |
| Recording Formats | HD |
| Night Vision Distance | 65.62 ft |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Grandstream Networks GSC3610 Infrared Weatherproof Domecamera