grandstream networks
Grandstream Networks GUV3000 Low-end Usb Corded Headset
- SKU:
- 19014976
- MPN:
- guv3000
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/19/2025 08:35:45 AM PST
- Stock Update:
- 06/19/2025 08:35:45 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The GUV3000 and GUV3005 are HD USB Headsets that pair with laptops, computers, IP phones and other devices to offer high-quality sound. Ideal for remote workers and busy environments, these USB headsets feature a noise cancellation microphone that minimizes background noise to provide crisp HD audio. The GUV3000 and GUV3005 provide all day comfort thanks to adjustable headbands and soft ear cushions while audio is easily adjusted using the in-line controls. GUV series headsets are compatible with any device that offers a USB connection, including laptops and Grandstream IP phones. They support all major third-party communication platforms, apps and softphones as well as Grandstream's IPVideoTalk Meetings and Wave app. By offering crystal-clear HD audio, comfortable use and wide compatibility, the GUV series is ideal for remote workers, call centers, receptionists, sales teams and more.
Features
- HD Audio for crystal clear and easy communication
- Noise canceling technology to minimize background noise
- USB 2.0 connection provides flexibility to support any device with USB compatibility, including laptops, desktop computers and Grandstream IP Phones (GRP series IP phones, GXV series IP Video Phones, and soon GXP series IP phones)
- A busy light (GUV3005) to indicate a call in-progress
- Adjustable leather headband for all day comfort; left or right wearing style
- In-line controls offer quick and easy control of volume and mute
- Compatible with all major third-party communication platforms, applications and softphones as well as Grandstream's IPVideoTalk Meetings and Wave app
Package Contents:
- GUV3000 Headset
- Quick User Guide
Features
- GUV3000 Headset
- Quick User Guide
Country of Origin:
Switzerland
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom/On-cable |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 4.41 oz |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type A |
| General Information | |
| Brand Name | Grandstream |
| Manufacturer Website Address | http://www.grandstream.com |
| Marketing Information | The GUV3000 and GUV3005 are HD USB Headsets that pair with laptops, computers, IP phones and other devices to offer high-quality sound. Ideal for remote workers and busy environments, these USB headsets feature a noise cancellation microphone that minimizes background noise to provide crisp HD audio. The GUV3000 and GUV3005 provide all day comfort thanks to adjustable headbands and soft ear cushions while audio is easily adjusted using the in-line controls. GUV series headsets are compatible with any device that offers a USB connection, including laptops and Grandstream IP phones. They support all major third-party communication platforms, apps and softphones as well as Grandstream's IPVideoTalk Meetings and Wave app. By offering crystal-clear HD audio, comfortable use and wide compatibility, the GUV series is ideal for remote workers, call centers, receptionists, sales teams and more. Features HD Audio for crystal clear and easy communication Noise canceling technology to minimize background noise USB 2.0 connection provides flexibility to support any device with USB compatibility, including laptops, desktop computers and Grandstream IP Phones (GRP series IP phones, GXV series IP Video Phones, and soon GXP series IP phones) A busy light (GUV3005) to indicate a call in-progress Adjustable leather headband for all day comfort; left or right wearing style In-line controls offer quick and easy control of volume and mute Compatible with all major third-party communication platforms, applications and softphones as well as Grandstream's IPVideoTalk Meetings and Wave app |
| Product Type | Headset |
| Product Name | GUV3000 Headset |
| Manufacturer | Grandstream Networks, Inc |
| Manufacturer Part Number | GUV3000 |
| Product Model | GUV3000 |
| Product Series | GUV |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.06" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Maximum Frequency Response | 7 kHz |
| Sound Pressure Level | 95 dB |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 150 Ohm |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information