grandstream networks
Grandstream Networks HT818 8 Port FXS Gateway With Gigabit NAT Router
- SKU:
- 18294886
- MPN:
- ht818
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/22/2025 09:34:00 AM PST
- Stock Update:
- 04/22/2025 09:34:00 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The HT818 is a powerful 8-port VoIP gateway with 8 FXS ports and an integrated Gigabit NAT router. Built for users looking for a strong analog-to-VoIP converter, it features Grandstream's market-leading SIP ATA/gateway technology with millions of units successfully deployed worldwide. This powerful gateway carries exceptional voice quality in various application environments, strong encryption with unique security certificate per unit, automated provisioning for volume deployment and device management, and outstanding network performance for enterprise use.
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN | No |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 12.56 oz |
| Height | 1.4" |
| Width | 4.7" |
| Depth | 7.1" |
| Interfaces/Ports | |
| Number of FXS (RJ-11) Ports | 8 |
| USB | No |
| Management Port | No |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | Grandstream |
| Manufacturer Website Address | http://www.grandstream.com |
| Marketing Information | The HT818 is a powerful 8-port VoIP gateway with 8 FXS ports and an integrated Gigabit NAT router. Built for users looking for a strong analog-to-VoIP converter, it features Grandstream's market-leading SIP ATA/gateway technology with millions of units successfully deployed worldwide. This powerful gateway carries exceptional voice quality in various application environments, strong encryption with unique security certificate per unit, automated provisioning for volume deployment and device management, and outstanding network performance for enterprise use. |
| Product Type | VoIP Gateway |
| Product Name | Powerful 8 Port FXS Gateway With Gigabit NAT Router |
| Manufacturer | Grandstream Networks, Inc |
| Manufacturer Part Number | HT818 |
| Product Model | HT818 |
| Network & Communication | |
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Grandstream Networks HT818 8 Port FXS Gateway With Gigabit NAT Router