Gumdrop cases
Gumdrop Cases 06L010 Slimtech Lenovo 500e G3/300e Case 2in1 Blk Techshell Certified Basic
- SKU:
- 19256585
- MPN:
- 06l010
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Gumdrop SlimTech Laptop Case Fits Lenovo 300e/300w/500e/500w Gen 3 2in1 Designed for K-12 Students, Teachers and ClassroomsDrop Tested, Rugged, Shockproof Bumpers for Reliable Device ProtectionBlack- ? BUILT FOR KIDS - Offers a 2-piece case construction (Top and Bottom shells) co-molded with TPU bumpers on top and bottom shells plus textured grip areas and frosted edges for an overall bump and scratch protection.
- ? EMBELLISHMENT FRIENDLY - Designed with clear dual material top and bottom piece that allows for easy asset management and customization of the device.
- ? CHARGE CART FRIENDLY - Works in most charging carts but is ideal for take-home device programs.
- ? SNAP IN INSTALLATION - Installation of the device to the case is easy because of its snap on feature. Scan packaging QR for installation instructions.
- ?? NOTE: This laptop case is MODEL SPECIFIC and IS NOT INTERCHANGEABLE. This case is only compatible with the following devices: Lenovo 300e/300w Gen 3 (11" AMD) 2-in-1, Lenovo 500e/500w Gen 3 (11" Intel) 2-in-1 Laptops. Please don't hesitate to reach out if you need further assistance.
- Product Dimensions: 1.28 x 12.03 x 8.36 inches
- Item Weight: 11.3 ounces
SLIMTECH FOR LENOVO 500E/500W/300E/300W 3RD GEN (2-IN-1) CASE The perfect solution for in-class protection for your Lenovo 500e/500w/300e/300w 3rd Gen (2-in-1). SlimTech, the latest innovation from Gumdrop, provides solid bump and scratch protection within a slim form factor thats optimized for charge carts. Key Features 2-piece case construction Co-molded TPU bumpers on top shell for bump and scratch protection PC bottom shell for additional protection Easy clip on installation. No adhesive needed! Textured grip areas and frosted edges for additional protection from scuffs and scratches Clean design with transparent top and bottom for easy asset tagging and management Lightweight and charge cart optimized with a slim and smooth form factor Affordable price point Full functionality when moving from desktop to tablet mode
Features
Chromebook
Compatibility:
Lenovo 500E/500W/300E/300W Chromebook Gen 3, Lenovo 500E G4s (2-IN-1)
Brand Compatibility:
Lenovo
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Rubber |
| Weight (Approximate) | 10.56 oz |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 8.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 12" |
| Depth | 1.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Gumdrop |
| Manufacturer Website Address | https://pioneersquarebrands.com/ |
| Marketing Information | Gumdrop's SlimTech case for Lenovo 500e/500w/300e/300w Chromebook Gen 3 & 500e G4s (2-in-1) provides a light, sleek, and budget-friendly student or workplace Chromebook case option perfect for back-to-school, distance learning, or working in the office. Designed to be the best Chromebook case for schools, the case features two (2)-piece, full coverage construction, surrounding the screen of the device with rubberized bumpers to cushion bumps and provide drop protection for falls up to two (2) feet. With quick and easy installation and transparent top and bottom panels perfect for asset tagging and management, Gumdrop cases are an IT department's dream. A perfect school or business Chromebook case! Our SlimTech case for Lenovo 500e/500w/300e/300w Chromebook Gen 3 & 500e G4s (2-in-1) allows schools, students, businesses, and employees to get the reliable protection they need with a case that checks all the boxes |
| Product Type | Case |
| Product Name | Gumdrop SlimTech |
| Manufacturer | Pioneer Square Brands |
| Manufacturer Part Number | 06L010 |
| Product Line | SlimTech |
| Product Information | |
| Printed Design/Pattern/Texture | Textured Grip |
| Withstand Drop Height | Upto 24" |
Warranty Information