Hewlett Packard
HP EliteDesk 800 G6 Desktop Computer - Intel Core i7 10th Gen i7-10700T Octa-core [8 Core] 2 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB SSD - Desktop Mini - Black (20j45ut-aba)
- SKU:
- 18833522
- MPN:
- 20j45ut-aba
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HP EliteDesk 800 G6 Desktop Computer - Intel Core i7 10th Gen i7-10700T Octa-core (8 Core) 2 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB SSD - Desktop Mini - Windows 10 Pro 64-bit - Intel UHD Graphics 630 DDR- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Generation: 10th Gen
- Processor Model: i7-10700T
- Processor Core: Octa-core (8 Core)
- Brand: HP
- Item model number: 20J45UT#ABA
- Operating System: Windows 10 Pro
- Processor Brand: Intel
- Computer Memory Type: DDR4 SDRAM
HP EliteDesk 800 G6 Series Designed for performance and multi-tasking required by today's increasing workload in open workspaces. Stunningly powerful Amplify your performance with up to 125W 10th Gen Intel Core processors, standard Intel vPro 10 and up to 2933 MHz memory. Strong security and manageability Get powerful protection and simplified management from the world's most secure and manageable PCs. Sustainability PC that's built with ocean-bound plastics and has 90% recyclable packaging that's easily accepted by recycling facilities. World's most secure and manageable PCs Security features working together to create an always-on, always-acting, resilient defense. . Manufacturer: HP Inc. Manufacturer Part Number: 20J45UT#ABA. Brand Name: HP. Product Line: EliteDesk. Product Series: 800 G6. Product Name: EliteDesk 800 G6 Desktop Computer. Product Type: Desktop Computer. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i7. Processor Generation: 10th Gen. Processor Model: i7-10700T. Processor Core: Octa-core (8 Core). Processor Speed: 2 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.40 GHz. vPro Technology: Yes. [Memory] Standard Memory: 16 GB. Maximum Memory: 64 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Number of Total Memory Slots: 2. Intel Optane Memory Ready: Yes. [Storage] Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. [Display & Graphics] Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: UHD Graphics 630. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Bluetooth: Yes. [Interfaces/Ports] Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 3. Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: 3. USB Type-C (Front): Yes. USB Type-C Detail: Type-C SuperSpeed USB 10 signaling rate Gbps port 1 (front). DisplayPort
Package Contents:
- EliteDesk 800 G6 Desktop Computer
- AC Adapter
- Keyboard
Features
- EliteDesk 800 G6 Desktop Computer
- AC Adapter
- Keyboard
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Certification:
China Energy Conservation Program (CECP)
Features:
Tool-less Access
Security Slot
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
United States
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i7-10700T |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop Mini |
| Weight (Approximate) | 3.13 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.3" |
| Color Family | Black |
| Width | 7" |
| Depth | 6.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Total Number of Memory Slots | 2.0 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | HP EliteDesk 800 G6 Series Designed for performance and multi-tasking required by today's increasing workload in open workspaces. Stunningly powerful Amplify your performance with up to 125W 10th Gen Intel® Core™ processors, standard Intel® vPro™ 10 and up to 2933 MHz memory. Strong security and manageability Get powerful protection and simplified management from the world's most secure and manageable PCs. Sustainability PC that's built with ocean-bound plastics and has 90% recyclable packaging that's easily accepted by recycling facilities. World's most secure and manageable PCs Security features working together to create an always-on, always-acting, resilient defense. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | EliteDesk 800 G6 Desktop Computer |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 20J45UT#ABA |
| Product Series | 800 G6 |
| Product Line | EliteDesk |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Interfaces/Ports | |
| Number of HDMI Outputs (Rear) | 1 |
| USB Type-C Detail | Type-C® SuperSpeed USB 10 signaling rate Gbps port 1 (front) |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information