Hewlett Packard
HP Z24f G3 23.8" Full HD LCD Monitor - 16:9 - Silver (3g828aa-aba)
- SKU:
- 18255438
- MPN:
- 3g828aa-aba
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Meticulously crafted to surpass every design standard, the HP Z24f G3 FHD Display is composed of authentic aluminum and delivers an impressive, frameless viewing experience. Bring your ideas to life with remarkable color accuracy in precise Full HD resolution. Refine your work experience and transform your PC into a powerhouse with this 23.8-inch diagonal screen monitor.
Universally consistent colors
Out of the box, you get remarkable color accuracy from screen to screen. Achieve precise, vibrant detail with 99% sRBG color gamut and Full HD resolution.
Design pushed to the edge
This stunning 23.8-inch diagonal screen monitor is meticulously crafted with a razor thin profile and frameless design. Get ultimate comfort with 4-way ergonomic adjustability.
Always on low blue light
Experience exceptional vibrancy with HP Eye Ease, the always on low blue light filter that reduces blue light exposure with zero impact to true color accuracy.
Responsibly reimagined
Make a conscious choice with this monitor that's been built with the environment in mind. Its plastics consist of over 80% recycled materials plus it has 100% sustainably sourced and recyclable packaging. It is ENERGY STAR® certified and EPEAT® 2020 registered
Package Contents:
- Z24f G3 FHD Display
- Documentation
- VESA Mount adapter
- USB Type-A to B cable
- Cable manager
- AC power cord
- DisplayPort™ 1.4 cable
Features
- Z24f G3 FHD Display
- Documentation
- VESA Mount adapter
- USB Type-A to B cable
- Cable manager
- AC power cord
- DisplayPort™ 1.4 cable
Certifications & Standards:
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT)
TCO Certified Displays
TCO Certified Edge
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Australia/New Zealand Minimum Energy Performance Standards (MEPS)
Vietnam Minimum Energy Performance Standards (Vietnam MEPS)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
China Energy Conservation Program (CECP)
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 58 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Silver |
| Height | 12.4" |
| Color Family | Silver |
| Width | 21.2" |
| Weight with Stand (Approximate) | 10.36 lb |
| Depth | 1.5" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3 year (3/3/0) limited warranty includes 3 years of parts and labor. No on-site repair.? Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 10,000,000:1 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Meticulously crafted to surpass every design standard, the HP Z24f G3 FHD Display is composed of authentic aluminum and delivers an impressive, frameless viewing experience. Bring your ideas to life with remarkable color accuracy in precise Full HD resolution. Refine your work experience and transform your PC into a powerhouse with this 23.8-inch diagonal screen monitor. Universally consistent colors Out of the box, you get remarkable color accuracy from screen to screen. Achieve precise, vibrant detail with 99% sRBG color gamut and Full HD resolution. Design pushed to the edge This stunning 23.8-inch diagonal screen monitor is meticulously crafted with a razor thin profile and frameless design. Get ultimate comfort with 4-way ergonomic adjustability. Always on low blue light Experience exceptional vibrancy with HP Eye Ease, the always on low blue light filter that reduces blue light exposure with zero impact to true color accuracy. Responsibly reimagined Make a conscious choice with this monitor that's been built with the environment in mind. Its plastics consist of over 80% recycled materials plus it has 100% sustainably sourced and recyclable packaging. It is ENERGY STAR® certified and EPEAT® 2020 registered |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | Z24f G3 FHD Display |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 3G828AA#ABA |
| Product Model | Z24f G3 |
| Technical Information | |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.27400 mm x 0.27400 mm |
| Response Time Details | 5 ms GTG (OD) |
| Stand Adjustments |
|
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Response Time | 5 ms |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Adjustable Stand | Yes |
| Screen Size Class | 24" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Warranty Information