Hewlett Packard
HP ZBook Fury 17 G8 17.3" Rugged Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-11800H Octa-core [8 Core] 2.30 GHz - 32 GB Total RAM - 512 GB SSD (4u7a2ut-aba)
- SKU:
- 18841072
- MPN:
- 4u7a2ut-aba
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Desktop power goes mobileThe desktop-caliber performance of our ultimate ZBook now comes packed into an incredibly sleek, slim design. Create, render, edit, and simulate with ease. Visualize complex datasets on the move. Extreme power has never been so mobile.
Unleash unthrottled power
Get unthrottled performance from the latest Intel® CPUs and NVIDIA® or AMD GPUs. Ray trace in the background while working on your design, or share your power with teammates using included ZCentral Remote Boost software.
Expandability for evolving needs
Get desktop-level storage and memory with plenty of room to grow. Expansion and servicing are simple with tool-free access to removable components and an extensive port selection for critical accessories.
Built to perform from anywhere
At just 26.95mm thin, 6.53(NTS), 7.07lb(TS), our flagship ZBook delivers extreme performance from anywhere.
Features l Windows 10 Pro 64
Work without compromising on performance or security with Windows 10 Pro, powered by HP's collaboration and connectivity technology.
Intel® Core™ i7 processor
Run several CPU-heavy programs simultaneously without sacrificing performance with an Intel® Core™ i7 processor.
17.3" (43.9 cm) Diagonal FHD Display
Get clear and sharp visuals in full high definition. Comfortably work in any light setting with reduced glare and an ambient light sensor that automatically dims or brightens your screen based on your surroundings.
HP Z Turbo Drive High-speed
Storage Work without limits in any location with local PCIe storage that's up to 6x faster than SATA SSD, and up to 21x faster than traditional HDD storage.
Spill-resistant Keyboard
Accidents happen - which is why we designed our keyboard with a drain hole, so minor spills flow out the bottom for easy cleanup.
Industry-leading security features
Advanced security features come standard. System safeguards like HP Sure Start - the industry's first self-healing BIOS - mean your device is locked down tight, so your data and identity are too.
Package Contents:
- ZBook Fury 17 G8 Mobile Workstation
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Performance Computing
- ZBook Fury 17 G8 Mobile Workstation
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Application/Usage:
Performance Computing
Features:
Anti-glare Screen
Miracast Technology
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 150 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11800H |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | WM590 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 6.08 lb |
| Height | 1.06" |
| Rugged | Yes |
| Width | 15.7" |
| Depth | 10.5" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>3 year (3/3/0) limited warranty includes 3 years of parts and labor. No on-site repair.Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply.</p> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 8-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility |
|
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 17.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Controller Manufacturer |
|
| Graphics Controller Model |
|
| Graphics Memory Technology |
|
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Desktop power goes mobile The desktop-caliber performance of our ultimate ZBook now comes packed into an incredibly sleek, slim design. Create, render, edit, and simulate with ease. Visualize complex datasets on the move. Extreme power has never been so mobile. Unleash unthrottled power Get unthrottled performance from the latest Intel® CPUs and NVIDIA® or AMD GPUs. Ray trace in the background while working on your design, or share your power with teammates using included ZCentral Remote Boost software. Expandability for evolving needs Get desktop-level storage and memory with plenty of room to grow. Expansion and servicing are simple with tool-free access to removable components and an extensive port selection for critical accessories. Built to perform from anywhere At just 26.95mm thin, 6.53(NTS), 7.07lb(TS), our flagship ZBook delivers extreme performance from anywhere. Features l Windows 10 Pro 64 Work without compromising on performance or security with Windows 10 Pro, powered by HP's collaboration and connectivity technology. Intel® Core™ i7 processor Run several CPU-heavy programs simultaneously without sacrificing performance with an Intel® Core™ i7 processor. 17.3" (43.9 cm) Diagonal FHD Display Get clear and sharp visuals in full high definition. Comfortably work in any light setting with reduced glare and an ambient light sensor that automatically dims or brightens your screen based on your surroundings. HP Z Turbo Drive High-speed Storage Work without limits in any location with local PCIe storage that's up to 6x faster than SATA SSD, and up to 21x faster than traditional HDD storage. Spill-resistant Keyboard Accidents happen - which is why we designed our keyboard with a drain hole, so minor spills flow out the bottom for easy cleanup. Industry-leading security features Advanced security features come standard. System safeguards like HP Sure Start - the industry's first self-healing BIOS - mean your device is locked down tight, so your data and identity are too. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | ZBook Fury 17.3 G8 Mobile Workstation PC |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 4U7A2UT#ABA |
| Product Series | 17 G8 |
| Product Line | ZBook Fury |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HP ZBook Fury 17 G8 17.3" Rugged Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-11800H Octa-core [8 Core] 2.30 GHz - 32 GB Total RAM - 512 GB SSD (4u7a2ut-aba)