Hewlett Packard
Hewlett Packard 681R7AA#ABL Z3700 G2 Wireless Mouse - Onyx Black 681R7AA#ABL
- SKU:
- 20619002
- MPN:
- 681r7aa-abl
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our GA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/26/2026 04:08:48 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $35.90 each 35.9 |
| Buy 3 | and pay only $33.45 each 33.45 |
| Buy 4 | and pay only $32.33 each 32.33 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $30.74 each 30.74 |
| Buy 10 or above | and pay only $29.98 each 29.98 |
- Stock Update:
- 04/26/2026 04:08:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HP Z3700 G2 Wireless Mouse - Onyx Black, Sleek Portable Design fits Comfortably Anywhere, 2.4GHz Wireless Receiver, Blue Optical, for Wins PC, Laptop, Notebook, Mac, Chromebook (681R7AA#ABL)- Designed with flair: The sleek design complements your favorite HP devices, and fits comfortably anywhere.
- Wireless convenience: The 2.4 GHz wireless connection reliably keeps you hooked up.
- Battery life that lasts: With up to 16 months of life on a single AA battery, this mouse was designed to push the limits.
- Ready for anything: Blue LED technology lets your mouse function on a wide range of surfaces, so you can work from almost anywhere.
- Highly accurate: 1200 DPI optical sensor gives you exceptional accuracy and incredible speed.
Features
Package Contents:
- Z3700 Wireless Mouse G2 Black Onyx (681R7AA)
- Dongle
- 1 x AA Battery
- Quick Start Guide
- Product Notices
- Warranty Card
Operating System Compatibility:
Windows 7
Windows 8
Windows 10
Windows 11
Mac OS X 10.3 Panther
ChromeOS
Windows Vista
Platform Supported:
PC
Mac
Device Supported:
Notebook
Desktop Computer
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Batteries |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 32.81 ft |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Resolution (dpi) | 1200 |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Movement Detection | Blue LED/Optical |
| Wireless Receiver Interface | USB |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Product Color | Black Onyx |
| Height | 1" |
| Color Family | Black |
| Width | 2.4" |
| Depth | 4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
| Battery Size Supported | AA |
| Battery Included | Yes |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | The mouse that makes a statement It's time your accessories matched your needs. Meet your new wireless mouse, carefully crafted to bring its unique slim style to your work. It's functional. It's portable. It's fashionable. It's yours. Designed with Flair The sleek design complements your favorite HP devices, and fits comfortably anywhere. Battery life that lasts With up to 16 months of life on a single AA battery, this mouse was designed to push the limits. Wireless convenience The 2.4GHz wireless connection reliably keeps you hooked up. Features | Ready for anything Blue LED technology lets your mouse function on a wide range of surfaces, so you can work from almost anywhere. Highly accurate 1,200 optical sensors give you exceptional accuracy and incredible speed. Plug and play Just pop in the battery, plug in the USB receiver, and you're good to go. No need to install anything Highly portable The USB receiver fits conveniently inside the mouse, for effortless portability. Multi-OS support Supports Windows 7, 8, 10, 11, Mac OS 10.3 or later, and Chrome OS. Peace-of-mind coverage Rest easy with an HP standard one-year limited warranty. |
| Product Type | Mouse |
| Product Name | Z3700 Wireless Mouse G2 Black Onyx (681R7AA) |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 681R7AA#ABL |
| Product Model | Z3700 G2 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Hewlett Packard 681R7AA#ABL Z3700 G2 Wireless Mouse - Onyx Black 681R7AA#ABL
$40.06