Hewlett Packard
HP 17-c4000 17-cn4010nr 17.3" Notebook - HD+ - Intel Core 3 100U - 8 GB - 256 GB SSD - Natural Silver (9p9y0ua-aba)
- SKU:
- 20712164
- MPN:
- 9p9y0ua-aba
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/29/2025 10:06:38 AM PST
- Stock Update:
- 08/29/2025 10:06:38 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Overview | Purposefully built with more screen and reliable performance
Elevate your experience with the HP 17.3 inch Laptop PC-crafted sustainably with recycled plastics, featuring an ergonomic lift hinge, high-res screen, narrow bezel design, and a powerful Intel® Processor for eye-friendly, planet-conscious performance in a sleek package.
Power through the day with an Intel® Processor
Multitask with ease thanks to the powerful Intel® Processor, fast Wi-Fi technology and plenty of storage.
See more, do more-comfortably
Enjoy the 17.3-inch diagonal high-res, narrow-bezel screen with lift-hinge keyboard for more natural typing.
Breathe easy, we've got your back
With comforts like an enlarged click pad and HP Fast Charge, you can get back to creating, watching, doing.
Sustainable and forward-thinking design
Thoughtfully designed with recycled plastics and EPEAT® Gold registered and ENERGY STAR® Certified.
Features | Get a fresh perspective
From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content-Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way.
Flicker-free
Using DC Dimming technology that controls brightness by adjusting direct current rather than cycling the backlight, we can eliminate screen flickering for more comfortable viewing.
HD+ display
Enjoy your photos, movies, and games with crisp quality. The 1600 x 900 resolution delivers 1.4 million pixels, 50% more than normal HD, for boosted definition.
Anti-glare panel
Enjoy the sun and your favorite content with this anti-glare panel. Non-reflective and low gloss means you'll get less glare while you're outside.
Ocean-bound plastic
Built with the environment in mind, our laptop design includes sustainable materials like ocean-bound plastic in the base, bezel, and speaker enclosure.
Keyboard keycaps contain post-consumer recycled plastic
We're bringing a more sustainable design to our keyboards by using keycaps made with postconsumer recycled plastic.
Package Contents:
- Laptop 17-cn4010nr
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
Features
- Laptop 17-cn4010nr
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
Flicker-free
Anti-reflection
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Power Description | |
| Included Charger Power | 45 W |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Threads | 8 |
| L3 Cache | 10 MB |
| Processor Model | 100U |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core 3 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.59 lb |
| Product Color | Natural Silver |
| Height | 0.81" |
| Color Family | Silver |
| Width | 15.8" |
| Depth | 10.1" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1-Year Limited Hardware Warranty.</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1600 x 900 |
| Screen Size | 17.3" |
| Brightness | 250 Nit |
| Screen Mode | HD+ |
| Color Gamut | 60% NTSC |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Overview | Purposefully built with more screen and reliable performance Elevate your experience with the HP 17.3 inch Laptop PC-crafted sustainably with recycled plastics, featuring an ergonomic lift hinge, high-res screen, narrow bezel design, and a powerful Intel® Processor for eye-friendly, planet-conscious performance in a sleek package. Power through the day with an Intel® Processor Multitask with ease thanks to the powerful Intel® Processor, fast Wi-Fi technology and plenty of storage. See more, do more-comfortably Enjoy the 17.3-inch diagonal high-res, narrow-bezel screen with lift-hinge keyboard for more natural typing. Breathe easy, we've got your back With comforts like an enlarged click pad and HP Fast Charge, you can get back to creating, watching, doing. Sustainable and forward-thinking design Thoughtfully designed with recycled plastics and EPEAT® Gold registered and ENERGY STAR® Certified. Features | Get a fresh perspective From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content-Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way. Flicker-free Using DC Dimming technology that controls brightness by adjusting direct current rather than cycling the backlight, we can eliminate screen flickering for more comfortable viewing. HD+ display Enjoy your photos, movies, and games with crisp quality. The 1600 x 900 resolution delivers 1.4 million pixels, 50% more than normal HD, for boosted definition. Anti-glare panel Enjoy the sun and your favorite content with this anti-glare panel. Non-reflective and low gloss means you'll get less glare while you're outside. Ocean-bound plastic Built with the environment in mind, our laptop design includes sustainable materials like ocean-bound plastic in the base, bezel, and speaker enclosure. Keyboard keycaps contain post-consumer recycled plastic We're bringing a more sustainable design to our keyboards by using keycaps made with postconsumer recycled plastic. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | Laptop 17-cn4010nr |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9P9Y0UA#ABA |
| Product Model | 17-cn4010nr |
| Product Series | 17-c4000 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™1.4, HP Sleep and Charge) |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information