Hewlett Packard
HP OmniDesk M02-0000a M02-0340 Desktop Computer - AMD Ryzen 7 8700G - 16 GB - 512 GB SSD - Tower - Gray Wood, Jack Black (b5rv7aa-aba)
- SKU:
- 21086803
- MPN:
- b5rv7aa-aba
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/18/2026 03:49:03 AM PST
- Stock Update:
- 03/18/2026 03:49:03 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HP OmniDesk Desktop PC, AMD Ryzen 7 8700G, 16 GB RAM, 512 GB SSD, AMD Radeon 780M Graphics, Windows 11 Home, Microsoft Copilot, Gray Wood, M02-0340 (2025)- A MODERN WOOD DESIGN THAT COMPLEMENTS ANY SPACE - The HP OmniDesk PC boasts a modern, gray wood-inspired trim and incorporates recycled materials, making it a thoughtfully crafted PC with powerful performance for everyday productivity
- EXPERIENCE SEAMLESS PERFORMANCE FOR ALL YOUR DAILY TASKS - The AMD Ryzen 7 8700G processor is designed for efficiency and optimized for high-speed gameplay as well as next-gen responsiveness while providing a cool and quiet operation
- AMD RADEON 780M GRAPHICS - The impressive power of AMD Radeon 780M graphics built-in for impressive visual fidelity and the performance to play games in high-definition
- STORAGE AND MEMORY - 512 GB PCIe Gen4 NVMe M.2 solid-state drive offers fast speed and efficient storage; and 16 GB DDR5 RAM memory boosts performance with higher bandwidth
- WINDOWS 11 HOME AND Microsoft Copilot - Windows 11 helps you think, express, and create in a natural way; Microsoft Copilot is always on hand to boost your productivity, accelerate your creativity, and help you communicate with maximum
- QUAD DISPLAY SUPPORT - Maximize your productivity or just make multitasking easier by adding up to four displays for more immersive computing
- EFFORTLESSLY CONNECTED - Enjoy faster speeds, improved performance and greater capacity with Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.4 wireless card
- TRY PC GAME PASS - Play hundreds of PC games on your new HP device with 3 months of PC Game Passincluding EA play; With new games being added all the time, theres always something new to play
- MYHP - Customize, optimize, and secure your device with tips and tricks and easy-to-access settings, and receive helpful messages and information to keep things running smoothly
- MADE WITH THE PLANET IN MIND - The HP OmniDesk Desktop PC is responsibly manufactured using post-consumer recycled plastic and recycled metal; Plus it's EPEAT Gold with Climate+ and ENERGY STAR certified
- Processor: ?5.1 GHz ryzen_7
- RAM: ?16 GB DDR5
- Memory Speed: ?5200 MHz
- Hard Drive: ?512 GB 512 GB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD 512 GB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD
- Graphics Coprocessor: ?AMD Radeon Graphics
- Chipset Brand: ?AMD
- Card Description: ?Integrated
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11ax
- Brand: ?HP
- Series: ?HP OmniDesk Desktop M02-0340 PC
- Item model number: ?B5RV7AA#ABA
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 11 Home
- Item Weight: ?11.78 pounds
- Product Dimensions: ?13.27 x 6.1 x 12.4 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?13.27 x 6.1 x 12.4 inches
- Color: ?Gray wood, jack black chassis
- Processor Brand: ?AMD
- Number of Processors: ?8
- Computer Memory Type: ?DDR5 RAM
- Hard Drive Interface: ?PCIE x 16
- Batteries: ?1 CR5 batteries required. (included)
HP OmniDesk Desktop PC: Powerful performance and modern design fordaily productivity. This desktop combines powerful performance and trusted technology to tackle even the most demanding daily tasks with ease. It features the latest ports, a powerful AMD Ryzen 7 8700G processor, DDR5 memory support for fast loading times and responsive multitasking, and graphics for immersive visuals. Plus, it's EPEAT Gold with Climate+ and ENERGY STAR certified. This HP computer comes with an HP black wireless keyboard, HP black wireless mouse, 280 W 80 Plus Platinum certified power supply, setup instructions, and 3 months of PC Game Pass.HP is here to help. This HP computer comes with 1-year limited hardware warranty and 1-year limited technical support for software and initial setup.
Package Contents:
- OmniDesk Desktop M02-0340 PC
- Wireless Keyboard and Mouse Combo
- USB Receiver
Features
- OmniDesk Desktop M02-0340 PC
- Wireless Keyboard and Mouse Combo
- USB Receiver
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Specs
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 16 MB |
| Processor Model | 8700G |
| Maximum Turbo Speed | 5.10 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 12.72 lb |
| Product Color |
|
| Height | 12.4" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 13.3" |
| Depth | 6.1" |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Overview | Powerful performance for your daily tasks Balance performance and graphics with the HP OmniDesk Desktop PC. Harness the power of the AMD Ryzen™ Processor with optional built-in AI capabilities for seamless multitasking and enjoy faster loading times with DDR5 memory. Enhance daily productivity on your home PC with the latest ports, including USB-C® and the easily accessible Copilot key. Powerful performance for daily productivity Tackle your demanding daily tasks with an AMD Ryzen™ Processor, fast load times and easy access Copilot key. Sophisticated design that complements any space The HP OmniDesk PC is designed with a modern, gray wood-inspired trim that complements any space. Seamless connectivity for multi-device homes Connect your devices with 10 USB ports, including USB-C®, and enjoy smooth online experiences with WiFi 6. Designed for a better tomorrow Designed using recycled metals and postconsumer recycled plastics. Features | Get a fresh perspective From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content-Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way. AMD Ryzen™ 8000 Series processors with AMD Radeon™ graphics Unleash immense performance and graphic capabilities from AMD Ryzen™ 8000 Series processors. Designed for efficiency and optimized for high speed gameplay as well as next-gen responsiveness while providing a cool and quiet operation. AMD Radeon™ graphics Whether it's games or movies, experience high performance for all your entertainment. EPEAT® Gold with Climate+ With EPEAT® Gold with Climate+, you're choosing a movement towards responsibility and climate action. ENERGY STAR® certified Save energy and money with ENERGY STAR®, certified by the EPA so you will use less energy and save money where it counts most. Design contains recycled metals and postconsumer recycled plastics Built for a better tomorrow. Designed using recycled metals and post-consumer recycled plastics to reduce environmental impact and promote super energy efficiency. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | OmniDesk Desktop M02-0340 PC |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | B5RV7AA#ABA |
| Product Model | M02-0340 |
| Product Series | M02-0000a |
| Product Line | OmniDesk |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information