Hewlett Packard
HP 549pm 49" Class Webcam Dual Quad HD [DQHD] Curved Screen LED Monitor - 32:9 (b7gv8aa-aba)
- SKU:
- 21487209
- MPN:
- b7gv8aa-aba
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/30/2026 07:17:02 PM PST
- Stock Update:
- 05/30/2026 07:17:02 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
One immersive 49" canvas for endless possibilities to organize apps for seamless edge-to-edge multitasking with AI conferencing and ample ports to connect your tech.
- Display size (diagonal): 124.5 cm (49")
- Response time (typical): 5ms GtG (withoverdrive)
- Native resolution: DQHD (5120 x1440)
- Contrast ratio:4000:1
Dive into your work on an all-encompassing canvas
Uplevel your multitasking real estate by replacing dual monitors with a sweeping, immersive 49" curved display. Optimize your workflows by customizing your screen layouts with Virtual Multiple Display and effortlessly switch between two computers using HP Device Bridge2.0.
Conference with confidence
Look and sound your best effortlessly with a Poly Studio 5MP pop-up tiltable webcam and AI Noise Reduction-all on an ultra-wide display with Auto Lock and Awake to keep your business your own. Simply pop down the webcam after your call for on-demand privacy.
Work across two PCs seamlessly
Wake up your workspace with frictionless connectivity. Seamlessly work between two computers and manage all of your accessories, while a single USB-C® cable charges and delivers up to 140W of power.
The massive canvas for the multitasking maestro | Sharp & Privacy Ready 5MP Webcam
Make a stellar impression with integrated Poly Studio 5MP pop-up tiltable webcam and ensure on-demand privacy with proximity sensors for Auto Lock and Awake.
DNN AI Noise Reduction and Integrated Speaker Performance
Upgrade your conferencing and eliminate distractions with HP AI-based noise reduction filters, achieving balanced sound with dual 3W woofers and 5W tweeters.
AI-Enhanced Video Calls
Collaborate confidently with AI-powered conferencing available on HP AI PCs-seamlessly enhanced through Poly Camera Pro for a smarter, sharper meeting experience.
Meetings Made Effortless
Seamlessly collaborate with a Zoom Certified and Microsoft Teams compatible monitor. Access conferencing controls quickly with control buttons on the display.
Immersive Resolution and Aspect Ratio
Dive into crisp visuals with expansive screen space and high pixel density of Dual QHD resolution and 32:9 aspect ratio, making multi-screen workflows seamless.
Massive View with 1800R Curved Monitor
Experience improved focus across a wider view with a 1800R curved monitor, achieving greater immersion while reducing eye strain and unwanted distractions.
More Vibrant Color, Contrast and Brightness
Get a clear, true-to-life view of your work with rich, vibrant 99% sRGB color, 4000:1 contrast ratio, and 400 nits brightness to share in any light.
165 Hz Refresh Rate
165 Hz refresh rate practically removes all artifacting and motion blurring for action that looks crisp and content that is incredibly responsive.
USB-C Power Delivery
Simply connect your entire setup via one USB-C® cable and charge one computer up to140W.
Features
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Eye Comfort Certification:
Yes
Application/Usage:
Conferencing
Eye Comfort Rating:
3 Star
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices |
|
| Microphone | Yes |
| Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Average Power Consumption | 65 W |
| Maximum Power Consumption | 375 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 30.29 lb |
| Height with Stand | 23.12" |
| Product Color |
|
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 12.17" |
| Height | 14.6" |
| Width with Stand | 46.99" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 47" |
| Weight with Stand (Approximate) | 37.88 lb |
| Depth | 12.2" |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Ports | 6 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI 2.1 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 3 |
| Ethernet Technology Details | 1 x RJ-45 Gigabit Ethernet |
| Interface |
|
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Pixel Per Inch (PPI) | 109 |
| Brightness | 400 Nit |
| Maximum Resolution | 5120 x 1440 |
| Dynamic Contrast Ratio | 5,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | One immersive 49" canvas for endless possibilities to organize apps for seamless edge-to-edge multitasking with AI conferencing and ample ports to connect your tech. Display size (diagonal): 124.5 cm (49") Response time (typical): 5ms GtG (withoverdrive) Native resolution: DQHD (5120 x1440) Contrast ratio:4000:1 Dive into your work on an all-encompassing canvas Uplevel your multitasking real estate by replacing dual monitors with a sweeping, immersive 49" curved display. Optimize your workflows by customizing your screen layouts with Virtual Multiple Display and effortlessly switch between two computers using HP Device Bridge2.0. Conference with confidence Look and sound your best effortlessly with a Poly Studio 5MP pop-up tiltable webcam and AI Noise Reduction-all on an ultra-wide display with Auto Lock and Awake to keep your business your own. Simply pop down the webcam after your call for on-demand privacy. Work across two PCs seamlessly Wake up your workspace with frictionless connectivity. Seamlessly work between two computers and manage all of your accessories, while a single USB-C® cable charges and delivers up to 140W of power. The massive canvas for the multitasking maestro | Sharp & Privacy Ready 5MP Webcam Make a stellar impression with integrated Poly Studio 5MP pop-up tiltable webcam and ensure on-demand privacy with proximity sensors for Auto Lock and Awake. DNN AI Noise Reduction and Integrated Speaker Performance Upgrade your conferencing and eliminate distractions with HP AI-based noise reduction filters, achieving balanced sound with dual 3W woofers and 5W tweeters. AI-Enhanced Video Calls Collaborate confidently with AI-powered conferencing available on HP AI PCs-seamlessly enhanced through Poly Camera Pro for a smarter, sharper meeting experience. Meetings Made Effortless Seamlessly collaborate with a Zoom Certified and Microsoft Teams compatible monitor. Access conferencing controls quickly with control buttons on the display. Immersive Resolution and Aspect Ratio Dive into crisp visuals with expansive screen space and high pixel density of Dual QHD resolution and 32:9 aspect ratio, making multi-screen workflows seamless. Massive View with 1800R Curved Monitor Experience improved focus across a wider view with a 1800R curved monitor, achieving greater immersion while reducing eye strain and unwanted distractions. More Vibrant Color, Contrast and Brightness Get a clear, true-to-life view of your work with rich, vibrant 99% sRGB color, 4000:1 contrast ratio, and 400 nits brightness to share in any light. 165 Hz Refresh Rate 165 Hz refresh rate practically removes all artifacting and motion blurring for action that looks crisp and content that is incredibly responsive. USB-C Power Delivery Simply connect your entire setup via one USB-C® cable and charge one computer up to140W. |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Name | Series 5 Pro 49 inch DQHD Conferencing Monitor - 549pm (B7GV8AA) |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | B7GV8AA#ABA |
| Product Model | 549pm |
| Product Series | Series 5 Pro |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 5 ms GTG (OD) |
| HDCP Supported | Yes |
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 49" |
| Response Time | 5 ms |
| Glass Hardness | 3H |
| Aspect Ratio | 32:9 |
| Active Display Area (H x V) | 46.89" x 13.19" |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Pixel Pitch | 0.23280 mm x 0.23280 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Horizontal Frequency | 25 kHz to 258 kHz |
| Screen Mode | Dual Quad HD (DQHD) |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency | 50 Hz to 165 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Adjustable Stand | Yes |
| Curvature | 1800R |
| Screen Size Class | 49" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Number of Microphones | 2 |
| Speakers | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature Range | 41°F (5°C) to 95°F (35°C) |
| Non-operating Humidity Range | 5% to 95% (Non-condensing) |
| Operating Humidity Range | 20% to 80% (Non-condensing) |
Warranty Information