Hewlett Packard
Hewlett Packard B7NK0AA#ABA Hp Usb-c 140w Laptop Charger Pwr B7NK0AA#ABA
- SKU:
- 21487516
- MPN:
- b7nk0aa-aba
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/30/2026 03:31:51 AM PST
- Stock Update:
- 05/30/2026 03:31:51 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Smart, powerful charging
Meet the demands of your high performance devices. This charger delivers up to 140W of power, with fast charging to keep you productive. Its dynamic design adjusts output automatically to ensure that power is always optimized to your device's needs.
Portable power
Stay powered up, whether you're home, in the office, or on the go. This portable charger comes with a detachable power cord for easy transport and extended reach. Plus, it's compatible with most USB-C® devices, both HP and non-HP.
Work safely, anywhere
Charge with confidence with built-in surge, overcurrent, overtemperature, and overvoltage protection. Tested with select HP laptops 3 and compliant with the latest IEC 62368-1 safety standard, this charger ensures safe power, even with heavy usage.
Features
- CE Mark
- UL 62368-1
- C-UL-US
- DENAN
- FCC Class B
- CISPR 32
- Class B
- CCC
- NOM-1 NYCE
- NORDICS
- MTBF
- EN 55032 Class B
- EN 55035 Class B
- IEC 62368-1
Post-consumer-waste%:
80%
Compatibility:
HP Gaming Notebooks:
- OmenTranscend 14-fb0003nia
- Victus 16-r0099nia
- Victus 16-r0053nia
- Omen Transcend 14-fb0009nia
Specs
| Power Description | |
| Frequency |
|
| Maximum Output Power | 140 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Input Current | 2.50 A |
| Output Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Height | 3.8" |
| Width | 8.5" |
| Depth | 2.9" |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Power Delivery | 1 x Type-C 140W |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Smart, powerful charging Meet the demands of your high performance devices. This charger delivers up to 140W of power, with fast charging to keep you productive. Its dynamic design adjusts output automatically to ensure that power is always optimized to your device's needs. Portable power Stay powered up, whether you're home, in the office, or on the go. This portable charger comes with a detachable power cord for easy transport and extended reach. Plus, it's compatible with most USB-C® devices, both HP and non-HP. Work safely, anywhere Charge with confidence with built-in surge, overcurrent, overtemperature, and overvoltage protection. Tested with select HP laptops 3 and compliant with the latest IEC 62368-1 safety standard, this charger ensures safe power, even with heavy usage. |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Name | 140W USB-C Laptop Charger |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | B7NK0AA#ABA |
| Technical Information | |
| Cable Length | 5.91 ft |
| Features |
|
| Device Supported |
|
| Localization |
|
| Universal Adapter | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Storage Temperature | 95°F (35°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Maximum Operating Temperature | 95°F (35°C) |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Minimum Storage Temperature | 32°F (0°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information