Hewlett Packard
HP ProBook 4 G1i 14" Notebook - WUXGA - Intel Core Ultra 7 255U - 16 GB - 256 GB SSD - English Keyboard - Pike Silver (ba7r5ut-aba)
- SKU:
- 21151370
- MPN:
- ba7r5ut-aba
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/24/2026 07:08:51 PM PST
- Stock Update:
- 04/24/2026 07:08:51 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HP ProBook 4 G1i 14" Notebook, WUXGA, Intel Core Ultra 7 255U, 16 GB, 256 GB SSD, English Keyboard, Pike Silver, Intel Chip, 1920 x 1200, Windows 11 Pro, Intel, In-plane Switching (IPS) Technology, Front Camera/Webcam, 14.50 Hours Battery Run Time, IEEE 802.11ax Wireless LAN StandardProBook 4 G1i 14 inch Notebook AI PC Wolf Pro Security Edition With 16 GB of memory, users can run multiple programs concurrently without experiencing any performance loss The 14" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles 256 GB SSD ensures your programs remain active, allowing your computer to resume from suspension in mere seconds 14.50 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
Package Contents:
- ProBook 4 G1i 14 inch Notebook AI PC Wolf Pro Security Edition
- AC Adapter
- Power Cord
Features
Windows Hello Compatible:
Yes
Yes
China Energy Conservation Program (CECP)
Yes
Yes
Yes
Package Contents:
- ProBook 4 G1i 14 inch Notebook AI PC Wolf Pro Security Edition
- AC Adapter
- Power Cord
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
China Energy Conservation Program (CECP)
Charger Included:
Yes
Features:
Miracast Technology
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Power Description | |
| Power Plug Type | Type C |
| Included Charger Power | 45 W |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| AC Adapter Frequency |
|
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Threads | 14 |
| L3 Cache | 12 MB |
| NPU Performance | 12 TOPS |
| Processor Model | 225U |
| NPU Name | AI Boost |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.06 lb |
| Product Color | Pike Silver |
| Height | 0.67" |
| Color Family | Silver |
| Width | 12.5" |
| Depth | 8.8" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul><li>1-Year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country</li><li><b>Support service included</b> HP 1 Year Wolf Pro Security Edition Service. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA8-1150ENW & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123ENUS.pdf</li></ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 14.50 Hours |
| Number of Cells | 3-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Battery Weight | 7.34 oz |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Display Screen Type | LCD |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Screen Mode | WUXGA |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ProBook 4 G1i 14 inch Notebook AI PC Wolf Pro Security Edition |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | BA7R5UT#ABA |
| Product Line | ProBook 4 G1i |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Copilot Key | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 x USB Type-C® 20Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.</b></p><ul><li>1 x Nano SIM card slot (Optional)</li></ul> |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HP ProBook 4 G1i 14" Notebook - WUXGA - Intel Core Ultra 7 255U - 16 GB - 256 GB SSD - English Keyboard - Pike Silver (ba7r5ut-aba)
$1,203.32