Hewlett Packard
HP ProBook 4 G1i 16" Notebook - 60 Hz - Intel Core Ultra 7 255U - 24 GB - 512 GB SSD (d4eb8ut-aba)
- SKU:
- 21514545
- MPN:
- d4eb8ut-aba
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/15/2026 07:22:49 PM PST
- Stock Update:
- 05/15/2026 07:22:49 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HP Channel Express P4G1i16 U7 255U 16 24GB/512 PC Intel U7 255U 16 WUXGA AG LED UWVA UMA Webcam 24GB DDR5 512GB SSD ax6G+BT 3C Batt FPS W11 Pro64 1yr Wrty HP P4G1i16 U7 255U 16 24GB/512 PC Intel U7 255U 16 WUXGA AG LED UWVA UMA Webcam 24GB DDR5 512GB SSD ax6G+BT 3C Batt FPS W11 Pro64 1yr WrtyPackage Contents:
- ProBook 4 G1i Notebook
- AC Adapter
- Power Cord
Features
Package Contents:
Yes
China Energy Conservation Program (CECP)
Yes
Yes
- ProBook 4 G1i Notebook
- AC Adapter
- Power Cord
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
China Energy Conservation Program (CECP)
Charger Included:
Yes
Features:
Miracast Technology
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Speaker Power Details | 2 x 2W |
| Speakers | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Power Description | |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| AC Adapter Frequency |
|
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Series | Series 2 |
| Processor Threads | 14 |
| L3 Cache | 12 MB |
| NPU Performance | 12 TOPS |
| Processor Model | 255U |
| NPU Name | AI Boost |
| Maximum Turbo Speed | 5.20 GHz |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.9" |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Fast Charging Details | 50% in 30 Minutes |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 24 GB |
| Standard Memory | 24 GB |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Maximize your potential with a resilient, future-ready laptop Discover modern PC experiences with advanced technology as yourteams delve into AIdriven workstyles. HP ProBook 4 laptop AI PC delivers essential performance, security, and durability in an easily upgradeable 16" package built for a long lifecycle. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ProBook 4 G1i Notebook |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | D4EB8UT#ABA |
| Product Line | ProBook 4 G1i |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Copilot Key | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 x USB Type-C® 20Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.0, DisplayPort™ 1.4) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.</b></p><ul><li>1 x Nano SIM card slot (Optional)</li></ul> |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HP ProBook 4 G1i 16" Notebook - 60 Hz - Intel Core Ultra 7 255U - 24 GB - 512 GB SSD (d4eb8ut-aba)
$1,424.68