Hewlett Packard
HP OmniBook 3 16-by0549nr 16" Touchscreen Notebook - WUXGA - AMD Ryzen 3 30 - 8 GB - 512 GB SSD - Glacier Silver, Canvas Gray (d4qg9ua-aba)
- SKU:
- 21487197
- MPN:
- d4qg9ua-aba
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 07:22:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $702.80 each 702.8 |
- Stock Update:
- 05/29/2026 07:22:50 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ryzen 3 30 (4C) AMD Radeon 610M Graphics 8GB LPDDR5 5500 on-board Touch/16.0 2K (1920x1200) Antiglare IPS 300 nits Touch 512GB PCIe Value Yes Cloud 2 Month XBOX GamePass STD Wi-Fi 6 + BT 5.4 ax 2x2 FHD Webcam Dual array digital mics None USB C Microedge Standard HD Audio 45 Watt USB-C GaN 3 Cells 41WHr Fast Charge Windows 11 Home 1 Year Glacier SilverPackage Contents:
Features
Package Contents:
OmniBook 3 Laptop 16-by0549nr Lithium Polymer Battery Power Adapter
Yes
Premium Computing
Yes
Energy Star:
Yes
Application/Usage:
Premium Computing
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
Flicker-free
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Series | Ryzen 10 |
| Processor Threads | 8 |
| L3 Cache | 4 MB |
| Processor Model | 30 |
| Maximum Turbo Speed | 4.10 GHz |
| Processor Type | Ryzen 3 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.62 lb |
| Product Color |
|
| Height | 0.58" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.9" |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Screen Mode | WUXGA |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 610M Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Simplify your day with the HP OmniBook 3 16". Enjoy smooth performance with the latest AMD Ryzen processor, a spacious 16" display, and all-day battery life, designed to tackle everything from browsing to streaming. Packed with multiple ports that help you stay connected and get more done, wherever your day takes you. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | OmniBook 3 Laptop 16-by0549nr |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | D4QG9UA#ABA |
| Product Model | 16-by0549nr |
| Product Line | OmniBook 3 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge) |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HP OmniBook 3 16-by0549nr 16" Touchscreen Notebook - WUXGA - AMD Ryzen 3 30 - 8 GB - 512 GB SSD - Glacier Silver, Canvas Gray (d4qg9ua-aba)
$716.72