Hewlett Packard
HP 200 G2i 16" Notebook - WUXGA - Intel Core 3 1st Gen 100U - 16 GB - 256 GB SSD - Iron Gray (d83qqut-aba)
- SKU:
- 21503905
- MPN:
- d83qqut-aba
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/30/2026 09:06:41 PM PST
- Stock Update:
- 05/30/2026 09:06:41 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HP 200G2I16 3-100U 16 16GB/256 PC Intel 3 100U, 16 WUXGA AG LED UWVA, UMA, WEBCA- UPC: 821844405420
- Weight: 5.550 lbs
- Brand: HP
- Model Number: D83QQUT#ABA
- Model Name: D83QQUT#ABA
- UPC: 821844405420
- Manufacturer: Hewlett Packard
HP 200G2I16 3-100U 16 16GB/256 PC INTEL 3 100U, 16 WUXGA AG LED UWVA, UMA, WEBCA
Package Contents:
Features
Package Contents:
200 G2i 16 inch Notebook PC Power Adapter
TCO Certified Generation 10
Yes
Yes
Everyday Computing
Yes
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmental Certification:
TCO Certified Generation 10
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Application/Usage:
Everyday Computing
Charger Included:
Yes
Features:
Low Blue Light
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Series | Series 1 |
| Processor Threads | 8 |
| L3 Cache | 10 MB |
| Processor Generation | 1st Gen |
| Processor Model | 100U |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core 3 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.79 lb |
| Product Color | Iron Gray |
| Height | 0.60" |
| Color Family | Gray |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.9" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Fast Charging Details | 50% in 45 Minutes |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Screen Mode | WUXGA |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | The HP 200 G2i 16-inch PC delivers the performance without disrupting your IT ecosystem or your budget. Powered by the latest Intel® Core processors, this reliable device fits right into your infrastructure with business-grade security, flexible configurations, and impressive visuals that keep hybrid teams productive and engaged. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | 200 G2i 16 inch Notebook PC |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | D83QQUT#ABA |
| Product Series | 200 G2i |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HP 200 G2i 16" Notebook - WUXGA - Intel Core 3 1st Gen 100U - 16 GB - 256 GB SSD - Iron Gray (d83qqut-aba)
$1,185.49