hpe
HPE Sourcing 800 GB Solid State Drive - 2.5" Internal - U.3 - Mixed Use (p47837-b21)
- SKU:
- 20731795
- MPN:
- p47837-b21
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/27/2026 09:26:20 PM PST
- Stock Update:
- 04/27/2026 09:26:20 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Device Supported:
Server
Server
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 2.5" |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.6" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | U.3 |
| General Information | |
| Brand Name | HPE Sourcing |
| Manufacturer Website Address | https://imaginenext.ingrammicro.com/sourcing-and-certified-pre-owned |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | Solid State Drive |
| Manufacturer | HPE Sourcing |
| Manufacturer Part Number | P47837-B21 |
| Drive Performance | |
| Random 4KB Read | 92000IOPS |
| Endurance Type | Mixed Use |
| Random 4KB Write | 160000IOPS |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 800 GB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HPE Sourcing 800 GB Solid State Drive - 2.5" Internal - U.3 - Mixed Use (p47837-b21)
$829.86