Hewlett Packard
HP Z9H48AA USB Business Slim CCID Smart Card Keyboard
- SKU:
- 21525368
- MPN:
- z9h48aa
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 06:17:26 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $60.45 each 60.45 |
| Buy 3 | and pay only $56.63 each 56.63 |
| Buy 4 - 8 | and pay only $55.32 each 55.32 |
| Buy 9 - 10 | and pay only $53.49 each 53.49 |
| Buy 11 or above | and pay only $51.36 each 51.36 |
- Stock Update:
- 05/17/2026 06:17:26 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Boost your productivity, make a stylish IT choice, and get integrated security features with the HP USB Slim Smartcard Keyboard, which has a built-in smart card reader and is designed to complement the latest HP Business PCs.
Features
Bold redesign
Pair your PC with a sleek, restyled, reduced-size keyboard that packs a familiar layout, function keys, and number pad into a space-saving design. Updated key light indicators alert you when Caps lock, Num lock, and Scroll are on or off.
Smart security
Get a smart card reader that's conveniently located in line of sight at the top of the keyboard to help you remember to take your card out. Compatibility with Class A, B, and C smart cards helps prevent hacking and firmware changes in the keyboard.
Quiet and durable
Keep your work environment quiet with lubricated keys, and breathe easy when minor spills happen with the built-in spill drain that makes the keyboard easy to clean.
USB connectivity
Easily connect the keyboard to any USB port on your PC. The included 6 ft (1.8 m) USB cable gives you plenty of room to move the keyboard around your workspace.
World-class support
Enjoy the reassurance of a one-year limited warranty.
Features
Desktop Computer
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Localization | Swiss |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 0.74" |
| Weight (Approximate) | 1.32 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 17.34" |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.68" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Boost your productivity, make a stylish IT choice, and get integrated security features with the HP USB Slim Smartcard Keyboard, which has a built-in smart card reader and is designed to complement the latest HP Business PCs. Features Bold redesign Pair your PC with a sleek, restyled, reduced-size keyboard that packs a familiar layout, function keys, and number pad into a space-saving design. Updated key light indicators alert you when Caps lock, Num lock, and Scroll are on or off. Smart security Get a smart card reader that's conveniently located in line of sight at the top of the keyboard to help you remember to take your card out. Compatibility with Class A, B, and C smart cards helps prevent hacking and firmware changes in the keyboard. Quiet and durable Keep your work environment quiet with lubricated keys, and breathe easy when minor spills happen with the built-in spill drain that makes the keyboard easy to clean. USB connectivity Easily connect the keyboard to any USB port on your PC. The included 6 ft (1.8 m) USB cable gives you plenty of room to move the keyboard around your workspace. World-class support Enjoy the reassurance of a one-year limited warranty. |
| Product Type | Keyboard |
| Product Name | USB Business Slim Smartcard Keyboard |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | Z9H48AA |
Warranty Information