The Hon
HON Ignition 2.0 Chair (i2u2asx04ntk)
- SKU:
- 20675135
- MPN:
- i2u2asx04ntk
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, GA, MD, MO, TX, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/30/2026 09:19:42 PM PST
- Stock Update:
- 05/30/2026 09:19:42 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Choose one of four synchro-tilt control types for a natural recline. Adjustable, padded arms put a little extra support right where needed. Upholstered back has a welcoming appearance while providing cushioned comfort with excellent support. Tilt tension controls the rate and ease of recline. Upright-position tilt-lock makes it easy to achieve the proper, task-specific posture. 360-degree swivel provides freedom of movement in any direction. Pneumatic seat height adjustment moves the seat up and down to adapt to various body heights. Recommended Application Area(s): General Office & Task; Seat Color: Elysian; Back Color: Elysian; Color Family: Blue.Recommended Application Area(s):General Office & Task
Features
Environmental Certification:
Yes
Yes
0%
Yes
Assembly Required
No
Mexico
SCS Indoor Advantage
SCS Indoor Advantage Gold
Environmentally Friendly:
Yes
Assembly Required:
Yes
Post-consumer-waste%:
0%
ANSI/BIFMA Certified:
Yes
Assembly Description:
Assembly Required
Recycled:
No
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Product Color | Blue |
| Height | 44.7" |
| Color Family | Blue |
| Width | 28.7" |
| Depth | 28.5" |
| General Information | |
| Brand Name | HON |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Marketing Information | No matter who you are, how you work or where you work, Ignition seating from fits. Designed by Wolfgang Deisig, Ignition supports every body type, work style and office activity. Ignition 2.0 Task Chair with an upholstered back features an advanced synchro-tilt control mechanism and reclines just the way you like. Create the customizable comfort that perfectly fits you with adjustable lumbar and arms that adjust in height and width. Tilt tension controls the rate and ease of recline. 360-degree swivel provides freedom of movement in any direction. Pneumatic seat-height adjustment moves the seat up and down to adapt to various body heights. Task chair is equipped with a five-star nylon base, hard casters for easy rolling and a black frame. Weight capacity is 300 lb. Task chair assembles easily. |
| Product Type | Chair |
| Product Name | Ignition 2.0 Upholstered Back Task Chairs |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Part Number | I2U2ASX04NTK |
| Product Line | Ignition 2.0 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Overall Minimum Height | 39.25" |
| Back Color | Blue |
| Number of Casters | 5 |
| Back Height | 25" |
| Seat Thickness | 3" |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Minimum Adjustable Height | 5.50" |
| Adjustable Seat | Yes |
| Back Width | 19" |
| Arm Height | 10.20" |
| Frame Color | Black |
| Back Type | High Back |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Depth | 18.80" |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Minimum Seat Height | 17" |
| Frame Material | Plastic |
| Features |
|
| Seat Material | Vinyl |
| Overall Maximum Height | 44.75" |
| Seat Width | 20" |
| Armrest | Yes |
| Maximum Back Height | 25" |
| Base Shape | 5-star |
| Casters | Yes |
| Back Material | Vinyl |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Swivel | Yes |
| Seat Color | Blue |
| Arm Style | Flip-up |
| Maximum Seat Height | 21.50" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HON Ignition 2.0 Chair (i2u2asx04ntk)
$533.35