This item is brand-new, factory sealed.
HON Nucleus seating is constructed from innovative materials to deliver comfort from the inside out. This fixed arm guest chair stacks up to four high, making it ideal not only for the office, but also for active rearrangement in multipurpose rooms, training rooms and common areas. Back is black, breathable four-way stretch mesh that cradles your spine. Back pivots to flex to the desired position. Recommended Application Area(s): General Office & Task; Seat Color: Black; Back Color: Black; Color Family: Black.
Constructed from innovative materials to deliver comfort from the inside out.Ideal for the office, multipurpose rooms, training rooms and common areas.Breathable four-way stretch mesh back cradles your spine.Back also pivots and flexes to your desired position.Stacks up to four high for quick rearrangement.
Global Product Type:Guest & Reception Chairs
Global Product Type:Guest & Reception Chairs Global Product Type:Guest & Reception Chairs
Global Product Type:Guest & Reception Chairs Recommended Application Area(s):General Office & Task
Recommended Application Area(s):General Office & Task Global Product Type:Guest & Reception Chairs
Global Product Type:Guest & Reception Chairs Global Product Type:Guest & Reception Chairs
Global Product Type:Guest & Reception Chairs Seat Color:Black
Seat Color:Black Back Color:Black
Back Color:Black Color Family:Black
Color Family:Black Arms Included:Yes
Arms Included:Yes Arm Type:Loop
Arm Type:Loop Weight Capacity:Supports Up to 300 lb
Weight Capacity:Supports Up to 300 lb Pneumatic Seat Height Adjustment:No
Pneumatic Seat Height Adjustment:No Back Height Adjustment:No
Back Height Adjustment:No Seat Glide Mechanism:No
Seat Glide Mechanism:No Tilt Tension/Tilt Lock:No
Tilt Tension/Tilt Lock:No Knee Tilt:No
Knee Tilt:No Synchronized Knee Tilt:No
Synchronized Knee Tilt:No Dual-Action Tilt:No
Dual-Action Tilt:No Posture Lock:No
Posture Lock:No Multi-Task Control:No
Multi-Task Control:No Asynchronous Control:No
Asynchronous Control:No Dual-Clutch Posture Control:No
Dual-Clutch Posture Control:No Variable Synchro-Tilt:No
Variable Synchro-Tilt:No Integral Lumbar Support:No
Integral Lumbar Support:No Arm Adjustability:No
Arm Adjustability:No Armrest Color:Black
Armrest Color:Black Armrest Material:Polypropylene
Armrest Material:Polypropylene Distance Between Arms:21.5"
Distance Between Arms:21.5" Arm Height From Seat:7.25"
Arm Height From Seat:7.25" Overall Width Minimum:20.93"
Overall Width Minimum:20.93" Overall Width Maximum:20.93"
Overall Width Maximum:20.93" Overall Depth Maximum:23.5"
Overall Depth Maximum:23.5" Overall Height Maximum:36.37"
Overall Height Maximum:36.37" Seat Width Maximum:19"
Seat Width Maximum:19" Seat Depth Minimum:19.5"
Seat Depth Minimum:19.5" Seat Depth Maximum:19.5"
Seat Depth Maximum:19.5" Seat Height Minimum:17.62"
Seat Height Minimum:17.62" Seat Height Maximum:17.62"
Seat Height Maximum:17.62" Seat Surface Material:Mesh
Seat Surface Material:Mesh Seat Surface Material Family:Fabric
Seat Surface Material Family:Fabric Back Width Maximum:17"
Back Width Maximum:17" Back Height Minimum:19.56"
Back Height Minimum:19.56" Back Height Maximum:19.56"
Back Height Maximum:19.56" Back Surface Material:Mesh
Back Surface Material:Mesh Back Surface Material Family:Mesh
Back Surface Material Family:Mesh Base/Frame Color:Black
Base/Frame Color:Black Base/Frame Material(s):Steel
Base/Frame Material(s):Steel Compatible Flooring Type(s):Hard Floor
Compatible Flooring Type(s):Hard Floor Compatible Flooring Type(s):Low Pile Carpet
Compatible Flooring Type(s):Low Pile Carpet Stacking Density:Up to 4
Stacking Density:Up to 4 Product Biodegradability Indicator:N
Product Biodegradability Indicator:N Product Biodegradability in Days:0
Product Biodegradability in Days:0 Product Compostability Indicator:N
Product Compostability Indicator:N Compliance Standards:Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards
Compliance Standards:Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards Compliance Standards:Meets or Exceeds ISTA Performance Standards
Compliance Standards:Meets or Exceeds ISTA Performance Standards Compliance Standards:Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards
Compliance Standards:Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards Compliance Standards:Meets or Exceeds ISTA Performance Standards
Compliance Standards:Meets or Exceeds ISTA Performance Standards Compliance Standards:Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards
Compliance Standards:Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards Compliance Standards:Meets or Exceeds ISTA Performance Standards
Compliance Standards:Meets or Exceeds ISTA Performance Standards Compliance Standards:Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards
Compliance Standards:Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards Compliance Standards:Meets or Exceeds ISTA Performance Standards
Compliance Standards:Meets or Exceeds ISTA Performance Standards Pre-Consumer Recycled Content Percent:0%
Pre-Consumer Recycled Content Percent:0% Post-Consumer Recycled Content Percent:0%
Post-Consumer Recycled Content Percent:0% Total Recycled Content Percent:0%
Total Recycled Content Percent:0% Features
Post-consumer-waste%: 66%
Recycled: Yes
Country of Origin: Mexico
Specs
| Physical Characteristics |
| Height | 36.3" |
| Width | 20.9" |
| Depth | 23.5" |
| General Information |
| Brand Name | HON |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Marketing Information | Experience comfort from the inside out with this Nucleus Guest Chair. Nucleus puts the science into seating, combining a sophisticated, high-tech aesthetic with meticulously researched ergonomic support. The 4-Way Stretch Mesh back in black flexes with the spine while the seat cradles you like a hammock, creating your very own custom fit with targeted support. Modern style features an organic, rounded look. Made from innovative materials, this guest chair with arched fixed arms stacks up to four high, making it ideal not only for the office. Black hard casters allow easy active rearrangement in multipurpose rooms, training rooms and common areas. Frame and base coordinate well with the cushioned seat upholstered in black polyurethane. Seat height is 17-5/8". Weight capacity is 300 lb.
|
| Product Type | Chair |
| Product Name | Nucleus Guest Chairs |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Part Number | NR6FMC10P71 |
| Product Line | Nucleus |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information |
| Back Color | Black |
| Number of Casters | 4 |
| Armrest | Yes |
| Base Shape | Four-legged |
| Number of Legs | 4 |
| Seat Feature | |
| Adjustable Arm | No |
| Ergonomic | Yes |
| Casters | Yes |
| Back Material | Mesh |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Back Style | Mesh |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Application/Usage | - Guest
- Office
- Training Room
- Multipurpose
|
| Style | Modern |
| Seat Color | Black |
| Arm Style | Arched |
| Seat Material | Fabric |
| Maximum Seat Height | 17.60" |