The Hon
Hon Pillow-soft 2092 Managerial Mid Back Chair - Leather Black Seat - Back - Black Frame - 26.3" X 28.8" X 41.8" Overall Dimension (2092SR11T)
- SKU:
- 18072314
- MPN:
- 2092sr11t
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our AZ, CA, CO, MD, MO, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- $157.89 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 04/27/2026 03:02:28 AM PST
- Stock Update:
- 04/27/2026 03:02:28 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Tufted, gathered cushions with stain-resistant protection. Memory foam in seat cushion responds to body dynamics. Fiber fill in back with recess at the base to cradle the lumbar region. Meets or exceeds ANSI/BIFMA standards. Recommended Applications: Executive & Management; Seat Color: Black; Back Color: Black; Color Family: Black.Global Product Type:Chairs/Stools-Office Chairs
Features
Certifications & Standards:
SCS Indoor Advantage Gold
No
42%
Yes
United States
44%
- ANSI/BIFMA
- ISTA
- SCS
Environmental Certification:
SCS Indoor Advantage Gold
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
42%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
44%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 41.8" |
| Width | 26.3" |
| Depth | 28.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | HON |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Marketing Information | Managerial mid-back chair features exceptional quality visco-elastic memory foam in the seat cushion. Memory foam reduces pressure points and responds to contours of the body for lasting comfort over extended-use periods. Design offers loop arms, a five-star base for stability and black frame. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt, tilt tension and tilt lock. Chair is certified by SCS to be in compliance with specific, indoor, air-quality emission requirements. Meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards. |
| Product Type | Chair |
| Product Name | Pillow-Soft Executive Mid-Back Chair |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Part Number | 2092SR11T |
| Product Model | 2092 |
| Product Series | 2090 |
| Product Line | Pillow-Soft |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Seat Width | 22" |
| Number of Casters | 5 |
| Back Height | 18" |
| Base Shape | 5-star |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Back Width | 22" |
| Frame Color | Black |
| Seat Depth | 21" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Swivel | Yes |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Features |
|
| Seat Color | Black |
| Seat Material | Leather |
| Maximum Seat Height | 21.25" |
| Base Material | Steel |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Hon Pillow-soft 2092 Managerial Mid Back Chair - Leather Black Seat - Back - Black Frame - 26.3" X 28.8" X 41.8" Overall Dimension (2092SR11T)
$609.96