Honeywell
Honeywell CK65-BTSC Battery (318063001)
- SKU:
- 18323238
- MPN:
- 318-063-001
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, SC warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/02/2026 06:28:35 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $112.31 each 112.31 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $109.89 each 109.89 |
| Buy 5 | and pay only $107.94 each 107.94 |
| Buy 6 or above | and pay only $104.95 each 104.95 |
- Stock Update:
- 05/02/2026 06:28:35 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Honeywell BatteryFeatures
Additional Information:
- Relative humidity: 5% to 95% non-condensing
- Operating temperature: -20 °C (-4 °F) to 60 °C (140 °F)
- Charging temperature:0 °C (32 °F) to 45°C (113 °F)
- -20 °C (-4 °F) to 60 °C (140°F), for up to 30 days
- -20 °C (-4 °F) to 45° C (113° F), for up to 90 days
- -20 °C (-4 °F) to 20° C (68° F), for up to one year
Compatibility:
Zebra Dolphin CK65 Mobile Computer
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.37 oz |
| Product Color |
|
| Height | 3.6" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 1.7" |
| Depth | 1" |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Battery Energy | 25.20 Wh |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Cells | 3 |
| Application/Usage | Mobile Computer |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Output Voltage | 4.2 V DC |
| General Information | |
| Brand Name | Honeywell |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Product Type | Battery |
| Product Name | CK65-BTSC Battery |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | 318-063-001 |
| Product Model | CK65-BTSC |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Honeywell CK65-BTSC Battery (318063001)
$119.15