Hosa
Hosa Cpr103 Single Molded Rca[m] To 1/4" Phone [m], 3 Ft.
- SKU:
- 18064182
- MPN:
- cpr103
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/31/2026 05:24:38 PM PST
- Stock Update:
- 03/31/2026 05:24:38 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Hosa CPR-103 1/4" TS to RCA Unbalanced Interconnect Cable, 3 Feet- Nickel-plated plugs for rugged durability and efficient signal transfer
- Oxygen-free copper (OFC) conductor for enhanced signal clarity
- Ofc Spiral Shield for Effective EMI and RFI Rejection and Flexibility
- Product Dimensions: 8 x 1 x 4 inches
- Item Weight: 2.4 ounces
- Manufacturer: Hosa
Audio cable, 1/4" Ts male-rca male, 3' Long
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Hosa Technology |
| Manufacturer Website Address | http://www.hosatech.com |
| Product Type | Audio Cable |
| Product Name | Unbalanced Interconnect, 1/4 in TS to RCA, 3 ft |
| Manufacturer | Hosa Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | CPR103 |
| Product Model | CPR-103 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector on Second End Details | 1 x RCA Audio - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Cable Type | 6.35mm/RCA |
| Connector on First End Details | 1 x 6.35mm Audio - Male |
| Connector Type on First End | 6.35mm Audio - Male |
| Connector Type on Second End | RCA Audio - Male |
| Cable Length | 3 ft |
| Conductor | Oxygen-free Copper (OFC) |
| Features | Rugged |
| Shielding | Yes |
| Device Supported | Audio Device |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Hosa Cpr103 Single Molded Rca[m] To 1/4" Phone [m], 3 Ft.