Hosa
Hosa Css802 8 Ch Snake Bal. 1/4" To Bal. 1/4", 2m.
- SKU:
- 18064233
- MPN:
- css802
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/31/2026 05:24:38 PM PST
- Stock Update:
- 03/31/2026 05:24:38 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Hosa CSS-802 Balanced Snake, 1/4 in TRS to Same, 2 m- CSS-802 Balanced 1/4"-1/4" 8-Channel Cable 6
- 6 ft
- 6
- 6' 8-channel male TRS 1/4" plug to male TRS 1/4" plug
- Quiet, reliable, and affordable
- Item Weight: 2 pounds
- Product Dimensions: 10.3 x 2.8 x 1.1 inches
- Shipping Weight: 1.35 pounds
HOSA BALANCED 1/4" PHONE - SAME, 2m (6. 6 ft. )
Specs
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Hosa Technology |
| Manufacturer Website Address | http://www.hosatech.com |
| Marketing Information | This snake is designed to interconnect pro audio gear with balanced phone jacks. It is ideal for use with mixing consoles and patch bays. |
| Product Type | Audio Cable |
| Product Name | CSS-802 Audio Cable |
| Manufacturer | Hosa Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | CSS-802 |
| Product Model | CSS-802 |
| Technical Information | |
| Connector on Second End Details | 8 x 6.35mm Audio - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Connector on First End Details | 8 x 6.35mm Audio - Male |
| Connector Type on First End | 6.35mm Audio - Male |
| Connector Type on Second End | 6.35mm Audio - Male |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Conductor | Oxygen-free Copper (OFC) |
| Features | Molded |
| Shielding | Yes |
| Device Supported | Audio Device |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Hosa Css802 8 Ch Snake Bal. 1/4" To Bal. 1/4", 2m.