House Of Doolittle
House of Doolittle Black Professional Weekly Planner (27202) 27202_40_5
- SKU:
- 21135277
- MPN:
- 27202_40_5
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/27/2026 01:21:40 PM PST
- Stock Update:
- 04/27/2026 01:21:40 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Vertical format with one weekday per column, quarter-hourly appointments and six days per week. Weeks start on Monday with a one-week per two-page layout. Three-year reference calendar page aids in long-range planning. Includes a double-sided storage pocket. Additional page lists important holiday dates over a span of three years. Features printed monthly indicators to help you quickly find the date you need. Made entirely of recycled materials. Wirebound Soft CoverBlack, embossed leatherette finished soft cover. Dated/Undated: Dated; Calendar Format: Weekly; Calendar Spread Format: One Week per Two-Page Spread; Edition Year: 2025.Dated/Undated:Dated
Features
Certifications & Standards:
No
100%
Yes
United States
100%
FSC Certified
Additional Information:
- Appointment Ruling: 7 AM to 5:30 PM Saturday
- Calendar Reference Blocks: 4-Months
- Three-Year Calendar Reference
- Simulated Leather Cover
- EPA/CPG Compliant
- Nonrefillable
- Soy Inks
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
100%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
100%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Simulated Leather |
| Weight (Approximate) | 13.44 oz |
| General Information | |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Manufacturer Website Address | http://www.houseofdoolittle.com |
| Marketing Information | Professional weekly planner features an embossed, simulated leather cover for a professional look and vertical planning that ranges 12 months from January to December. Strong wire binding firmly keeps the planner intact throughout the year. Printed monthly indicators help you quickly find the date you need, Two-page-per-week spreads include ruled daily columns, half-hourly appointment times from 7 AM to 8:45 PM on weekdays and 7 AM to 5:30 PM on Saturday, Monday-through-Sunday scheduling, count of days/days remaining, a ruled notes section and past, current and two future months reference. Nonrefillable planner also features a three-year calendar reference page for long-range planning and additional page with important holiday dates for three years in list form. Paper is made with a high percentage of recycled material. |
| Product Type | Appointment Book |
| Product Name | Black Professional Weekly Planner |
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Manufacturer Part Number | 27202 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Cover Color | Black |
| Date Format | Weekly |
| Start Month | January |
| Start Year | 2026 |
| End Year | 2026 |
| Appointment Time | 7:00 AM to 8:45 PM - Quarter-hourly |
| End Month | December |
| Double Page Layout | 1 Week |
| Julian Dates | Yes |
| Sheet Width | 8 1/2" |
| Sheet Height | 11" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
House of Doolittle Black Professional Weekly Planner (27202) 27202_40_5