Hewlett Packard
HP Elite t655 Thin Client Ryzen Embedded R2314 Quad-core [4 Core] 2.10 GHz - TAA Compliant (b5vh4ut-aba)
- SKU:
- 21032959
- MPN:
- b5vh4ut-aba
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/31/2026 06:37:21 AM PST
- Stock Update:
- 05/31/2026 06:37:21 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Overview | One of the best thin clients from HP for versatility and performance with robust security and productivity features.
The flexible performance options of the HP Elite t655 Thin Client enables workforce productivity, while commercial-grade security features provide IT peace of mind. Built to support demanding performance requirements, this device helps end users tackle daily tasks, while versatile configuration options help optimize workspaces.
Refined security
The HP Elite t655 Thin Client features multilayered security with AMD Memory Guard, an embedded OS, and more.
Built for productivity
Enhance performance with a next gen AMD Ryzen™ Embedded R-Series processor and up to three UHD/4K displays.
Flexible configurations
Create a functional workspace with docking displays and stations, and select peripheral devices.
Package Contents:
- Elite t655 Thin Client
- Keyboard
- Mouse
- Power Adapter
Features
- Elite t655 Thin Client
- Keyboard
- Mouse
- Power Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TAA Compliant:
Yes
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Energy Efficiency Certification:
China Energy Conservation Program (CECP)
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Power Source | AC Adapter |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Model | R2314 |
| Processor Type | Ryzen Embedded |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.58 lb |
| Height | 7.9" |
| Width | 1.4" |
| Depth | 7.9" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No onsite repair. </p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Overview | One of the best thin clients from HP for versatility and performance with robust security and productivity features. The flexible performance options of the HP Elite t655 Thin Client enables workforce productivity, while commercial-grade security features provide IT peace of mind. Built to support demanding performance requirements, this device helps end users tackle daily tasks, while versatile configuration options help optimize workspaces. Refined security The HP Elite t655 Thin Client features multilayered security with AMD Memory Guard, an embedded OS, and more. Built for productivity Enhance performance with a next gen AMD Ryzen™ Embedded R-Series processor and up to three UHD/4K displays. Flexible configurations Create a functional workspace with docking displays and stations, and select peripheral devices. |
| Product Type | Thin Client |
| Product Name | Elite t655 Thin Client |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | B5VH4UT#ABA |
| Product Series | t655 |
| Product Line | Elite |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | (1) USB-C® 3.2 Gen 2 port |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of DisplayPorts | 3 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.</b></p><ul><li> (1) Dual serial port with configurable power</li><li> (2) serial ports enabled with an included cable adapter</li></ul><p><b>Video outputs: </b></p><ul><li> (1) VGA analog output</li><li> (1) HDMI digital output</li><li> (1) DisplayPort™ over USB-C® with USB Power Delivery</li></ul><p><b>Rear access:</b></p><ul><li> (2) USB-A 3.2 Gen 1 ports</li><li> (1) USB-C® DisplayPort</li></ul><p><b>Configurable Option Port supporting one of the following:</b></p><ul><li> Blank; no optional configured port</li><li> DP/USB-C® with PD</li><li> DisplayPort™ over USB-C® with USB Power Delivery</li><li> (2) USB-A 3.2 Gen 1 port</li><li> HDMI digital video output</li><li> VGA analog video output</li><li> External Wi-Fi® antenna connector</li><li> Fiber Optic NIC connectors (SC or LC)</li><li> Serial port with configurable power</li><li> Dual serial ports (includes cable adapter</li></ul> |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Operating System | |
| Operating System | Windows 11 IoT Enterprise LTSC 2024 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information