Hewlett Packard
HP OmniBook X 17-dd1015nr 17.3" Touchscreen Copilot+ PC Notebook - Full HD - Intel Core Ultra 7 356H - 16 GB - 1 TB SSD - Glacier Silver Aluminum (d57b2ua-aba)
- SKU:
- 21480660
- MPN:
- d57b2ua-aba
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/30/2026 07:17:02 PM PST
- Stock Update:
- 05/30/2026 07:17:02 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ultra 7 356H (16C) 50 NPU TOPs; Intel Graphics; 16GB LPDDR5X; Touch/17.3 FHD (1920 x 1080) IPS 400 nits; 1TB PCIe Gen4 Value; AI CoPilot+; Intel Whale Peak 2 Wi-Fi 7 + Bluetooth 6.0 5MP IR Webcam Dual array digital mics; Poly Studio 65 Watt USB-C Wall-Mount GaN 6 Cells 83WHr Fast Charge OST W11H6 NG PRE; 2 Year Warranty; Glacier SilverPackage Contents:
Features
Package Contents:
OmniBook X Laptop Next Gen AI 17-dd1015nr Lithium Polymer Battery Power Adapter
Yes
Premium Computing
Yes
Flicker-free
Energy Star:
Yes
Application/Usage:
Premium Computing
Charger Included:
Yes
Features:
Flicker-free
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Series | Series 3 |
| Processor Threads | 16 |
| L3 Cache | 18 MB |
| NPU Performance | 50 TOPS |
| Processor Model | 356H |
| NPU Name | AI Boost |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.29 lb |
| Product Color | Glacier Silver Aluminum |
| Height | 0.60" |
| Color Family | Gray |
| Width | 15.6" |
| Depth | 10.2" |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 6-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 17.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 400 Nit |
| Screen Mode | Full HD |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Backed by rigorous military-grade testing, the HP OmniBook X 17.3" Next Gen AI PC pairs a spacious 17.3"? FHD touch display with a modernized backlit keyboard for style and performance. Powered by the latest AI-driven Intel® Core Ultra Processor, it fuels creativity and delivers personalized efficiency. |
| Copilot+ PC | Yes |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | OmniBook X Laptop Next Gen AI 17-dd1015nr |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | D57B2UA#ABA |
| Product Model | 17-dd1015nr |
| Product Line | OmniBook X |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort 1.4a, HP Sleep and Charge) |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HP OmniBook X 17-dd1015nr 17.3" Touchscreen Copilot+ PC Notebook - Full HD - Intel Core Ultra 7 356H - 16 GB - 1 TB SSD - Glacier Silver Aluminum (d57b2ua-aba)
$1,505.77