Hewlett Packard
HP ProBook 4 G1i 16" Touchscreen Notebook - WUXGA - 60 Hz - Intel Core Ultra 7 255U - 24 GB - 1 TB SSD - English Keyboard - Pike Silver (d4ec7ut-aba)
- SKU:
- 21525452
- MPN:
- d4ec7ut-aba
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/15/2026 07:22:49 PM PST
- Stock Update:
- 05/15/2026 07:22:49 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HP Channel Express P4G1i16 U7 255U 16 24GB/1T PC Intel U7 255U 16 WUXGA AG LED UWVA TS UMA Webcam 24GB DDR5 1TB SSD ax6G+BT 3C Batt FPS W11 Pro64 1yr Wrty HP P4G1i16 U7 255U 16 24GB/1T PC Intel U7 255U 16 WUXGA AG LED UWVA TS UMA Webcam 24GB DDR5 1TB SSD ax6G+BT 3C Batt FPS W11 Pro64 1yr WrtyPackage Contents:
- ProBook 4 G1i 16 inch Notebook AI PC Wolf Pro Security Edition
- AC Adapter
- Power Cord
Features
Windows Hello Compatible:
Yes
Yes
China Energy Conservation Program (CECP)
Yes
Yes
Yes
Package Contents:
- ProBook 4 G1i 16 inch Notebook AI PC Wolf Pro Security Edition
- AC Adapter
- Power Cord
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
China Energy Conservation Program (CECP)
Charger Included:
Yes
Features:
Miracast Technology
Anti-glare Screen
Low Blue Light
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Speaker Power Details | 2 x 2W |
| Sound Mode | Stereo |
| Power Description | |
| Power Plug Type | Type C |
| Included Charger Power | 45 W |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| AC Adapter Frequency |
|
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Series | Series 2 |
| Processor Threads | 14 |
| L3 Cache | 12 MB |
| NPU Performance | 12 TOPS |
| Processor Model | 255U |
| NPU Name | AI Boost |
| Maximum Turbo Speed | 5.20 GHz |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.84 lb |
| Product Color | Pike Silver |
| Height | 0.67" |
| Color Family | Silver |
| Width | 14.2" |
| Depth | 9.9" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc .</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Battery Weight | 7.34 oz |
| Fast Charging Details | 50% in 30 Minutes |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 24 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 24GB |
| Standard Memory | 24 GB |
| System Memory Form Factor | SODIMMM |
| Maximum Supported System Memory | 48 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Display Screen Type | LCD |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Screen Mode | WUXGA |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| General Information | |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Maximize your potential with a resilient, future-ready laptop Discover modern PC experiences with advanced technology as yourteams delve into AIdriven workstyles. HP ProBook 4 laptop AI PC delivers essential performance, security, and durability in an easily upgradeable 16" package built for a long lifecycle. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ProBook 4 G1i 16 inch Notebook AI PC Wolf Pro Security Edition |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | D4EC7UT#ABA |
| Product Line | ProBook 4 G1i |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Copilot Key | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 x USB Type-C® 20Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.0, DisplayPort™ 1.4) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.</b></p><ul><li>1 x Nano SIM card slot (Optional)</li></ul> |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HP ProBook 4 G1i 16" Touchscreen Notebook - WUXGA - 60 Hz - Intel Core Ultra 7 255U - 24 GB - 1 TB SSD - English Keyboard - Pike Silver (d4ec7ut-aba)
$1,578.04