HPE / Aruba Networks
HPE / Aruba S1C93A 100G SR2 MPO QSFP28 100m MMF Transceiver
- SKU:
- 21265490
- MPN:
- s1c93a
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 09:31:08 PM PST
- Stock Update:
- 05/18/2026 09:31:08 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Aruba Networking 100G SR2 MPO QSFP28 100m MMF Transceiver - For Data Networking, Optical Network - 1 x MPO 100GBase-X Network - Optical Fiber - Multi-mode - 100 Gigabit Ethernet - 100GBase- - 100 Gbit- Application/Usage: Data Networking
- Application/Usage: Optical Network
- Total Number of Ports: 1
- Connector Type: MPO
- Interfaces/Ports Details: 1 x MPO 100GBase-X Network
- Product Dimensions: 7.8 x 2.3 x 1 inches
- Item Weight: 1 pounds
Manufacturer: Hewlett Packard Enterprise. Manufacturer Part Number: S1C93A. Brand Name: Aruba. Product Name: Networking 100G SR2 MPO QSFP28 100m MMF Transceiver. Product Type: QSFP28. [Technical Information] Application/Usage: Data Networking. Optical Network. [Interfaces/Ports] Total Number of Ports: 1. Connector Type: MPO. Interfaces/Ports Details: 1 x MPO 100GBase-X Network. [Media & Performance] Media Type Supported: Optical Fiber. Fiber Mode Supported: Multi-mode. Ethernet Technology: 100 Gigabit Ethernet. Network Technology: 100GBase-X. Maximum Distance Supported: 0.10 km. Maximum Data Transfer Rate: 100 Gbit/s. [Physical Characteristics] Height: 0.5". Width: 0.7". Depth: 4.8". Weight (Approximate): 0.10 lb. [Miscellaneous] Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS).
Features
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.10 lb |
| Height | 0.5" |
| Width | 0.7" |
| Depth | 4.8" |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector Type | MPO |
| Interfaces/Ports Details | 1 x MPO 100GBase-X Network |
| General Information | |
| Brand Name | Aruba |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Product Type | QSFP28 |
| Product Name | Networking 100G SR2 MPO QSFP28 100m MMF Transceiver |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | S1C93A |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology | 100 Gigabit Ethernet |
| Maximum Data Transfer Rate | 100 Gbit/s |
| Maximum Distance Supported | 0.10 km |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Network Technology | 100GBase-X |
| Technical Information | |
| Application/Usage |
|
Warranty Information