hpe
HPE MSR2003 AC Router (JG411A#ABA) JG411A#ABA
- SKU:
- 18371772
- MPN:
- jg411a-aba
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The HP MSR2000 router series is a second generation HP Multi-Service Router (MSR G2) that supports HP FlexBranch solution as part HP's overall comprehensive HP FlexNetwork architecture. The HP MSR2000 router series features a modular design that delivers unmatched application services for small to medium sized branch offices while reducing complexity, simplifying configuration, deployment and management. The MSR2000 router series provides a full-featured, resilient routing platform, including IPv6 and MPLS, up to 1 Mpps forwarding capacity and 400 Mbps of IPsec VPN encrypted throughput. The MSR2000 router multi-core processors ensures high performance and reliable routing, switching, SIP/voice, 3G/4G WAN and security services all in one device.Features
Certifications & Standards:
Safety:
Yes
China
Safety:
- UL 60950-1
- AS/NZS 60950
- EN 60825-1
- EN 60825-2
- IEC 60950-1
- CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1-03
- EN 60950-1/A11
- FDA 21 CFR Subchapter J
- EN 55022 Class A
- ICES-003 Class A
- ANSI C63.4 2003
- ETSI EN 300 386 V1.3.3
- AS/NZS CISPR 22 Class A
- EN 61000-4-2
- EN 61000-4-3
- EN 61000-4-4
- EN 61000-4-5
- EN 61000-4-6
- EN 61000-3-2:2006
- EN 61000-3-3:1995 +A1:2001+A2:2005
- EMC Directive 2004/108/EC
- FCC (CFR 47, Part 15) Class A
- EN 55024:1998+ A1:2001 + A2:2003
- EN 61000-4-11:2004
- EN 61000-4-8:2001
- FCC part 68
- CS-03
- 802.1P
- 802.1X
- 802.1D
- 802.1Q
- 802.3ab
- 802.3
Environmentally Friendly:
Yes
Country of Origin:
China
Specs
| Management & Protocols | |
| Security Features | <ul><li>TLS</li><li>AES</li><li>IEEE 802.1X</li><li>MD5</li><li>RADIUS</li><li>IKE</li><li>DVPN</li><li>IPSec</li><li>VPN</li><li>TACACS+</li><li>ACL</li><li>URPF</li><li>NAT</li><li>SSHv2</li></ul> |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Input Voltage |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 7.61 lb |
| Height | 1.7" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Width | 14.2" |
| Depth | 11.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 2 |
| Total Number of Ports | 2 |
| Powerline | No |
| USB | Yes |
| Serial V.35 Interface | Yes |
| Management Port | Yes |
| Token Ring Port | No |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Expansion Slot Type | Smart Interface Card (SIC) |
| Memory | |
| Standard Memory | 1 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Flash Memory | 256 MB |
| General Information | |
| Brand Name | HPE |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Marketing Information | The HP MSR2000 router series is a second generation HP Multi-Service Router (MSR G2) that supports HP FlexBranch solution as part HP's overall comprehensive HP FlexNetwork architecture. The HP MSR2000 router series features a modular design that delivers unmatched application services for small to medium sized branch offices while reducing complexity, simplifying configuration, deployment and management. The MSR2000 router series provides a full-featured, resilient routing platform, including IPv6 and MPLS, up to 1 Mpps forwarding capacity and 400 Mbps of IPsec VPN encrypted throughput. The MSR2000 router multi-core processors ensures high performance and reliable routing, switching, SIP/voice, 3G/4G WAN and security services all in one device. |
| Product Type | Router |
| Product Name | MSR2003 AC Router |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | JG411A#ABA |
| Product Model | MSR2003 |
| Product Series | MSR2000 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HPE MSR2003 AC Router (JG411A#ABA) JG411A#ABA