HPE / Aruba Networks
HPE Networking 10G SR SFP+ LC 400m OM4 MMF C-Class Transceiver S2P30A
- SKU:
- 20810647
- MPN:
- s2p30a
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/20/2026 06:17:02 PM PST
- Stock Update:
- 05/20/2026 06:17:02 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HPE - Aruba S2P30A- HPE Aruba
- S2P30A
- transceiver
- Manufacturer: HPE
HPE Aruba Networking C-Class - SFP+ transceiver module - 10GbE - 10GBase-SR - LC multi-mode - up to 400 m - 850 nm / 1310 nm
Features
Energy Star:
No
No
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Module |
| Weight (Approximate) | 0.74 lb |
| Height | 0.5" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 2.2" |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector Type | LC |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC 10GBase-SR Network |
| General Information | |
| Brand Name | HPE |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Product Type | SFP+ |
| Product Name | Networking 10G SR SFP+ LC 400m OM4 MMF C-Class Transceiver |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | S2P30A |
| Packaged Quantity | 1 |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Maximum Distance Supported | 0.40 km |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Network Technology | 10GBase-SR |
| Technical Information | |
| Application/Usage |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HPE Networking 10G SR SFP+ LC 400m OM4 MMF C-Class Transceiver S2P30A
$716.06