Hubbell Incorporated
Hubbell Xcelerator HXJ6W Cat.6 Keystone Jack
- SKU:
- 18124934
- MPN:
- hxj6w
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our OH warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/19/2026 06:53:10 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $21.37 each 21.37 |
| Buy 3 | and pay only $19.30 each 19.3 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $18.07 each 18.07 |
| Buy 10 - 11 | and pay only $15.09 each 15.09 |
| Buy 12 or above | and pay only $14.84 each 14.84 |
- Stock Update:
- 05/19/2026 06:53:10 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Hubbell Premise Wiring Products HXJ6W- Telephone/Data
- Jack
- XCELERATOR
- Cat6
- White
- Package Dimensions: 21 x 18 x 18 inches
- Item Weight: 0.8 ounces
- Manufacturer: Hubbub Inc.
Premise Wiring Products, Telephone/Data, Jack, XCELERATOR, Cat 6, White.
Features
Certifications & Standards:
- ANSI/EIA/TIA-568-B.2-1
- ETL
- UL
- FCC
- IEEE 802.3ab
- ISO 11801
- CSA
- IEC-603-7
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Phosphor Bronze |
| Product Color | White |
| General Information | |
| Brand Name | Hubbell |
| Manufacturer Website Address | http://www.hubbell.com |
| Product Type | Network Connector |
| Product Name | Xcelerator HXJ6W Cat.6 Keystone Jack |
| Manufacturer | Hubbell, Inc |
| Manufacturer Part Number | HXJ6W |
| Product Model | HXJ6W |
| Product Line | Xcelerator |
| Technical Information | |
| 110 Block | Yes |
| Connector Type | RJ-45 Network - Female |
| Connector Details | 1 x RJ-45 Network Female |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Hubbell Xcelerator HXJ6W Cat.6 Keystone Jack
$29.20