Huddlecam
HuddleCamHD Universal HCM-2-BK Wall Mount for Video Conferencing Camera - Black
- SKU:
- 18833444
- MPN:
- hcm-2-bk
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/28/2026 12:46:43 PM PST
- Stock Update:
- 04/28/2026 12:46:43 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HuddleCamHD HCM-2-BK Large Universal Wall Mount for PTZ 3X 10X Cameras, Black- Black Model
- Mounts directly to wall with supplied hardware
- Black powder coat finish provides long lasting durability
- Universally compatible with all center mount cameras, Mounting hardware included, 3 Year Warranty
- Compatibility: Air 12X, Air 20X, Most large based cameras with a 1/4-20 mounting hole.
- Product Dimensions: 14 x 6 x 9 inches
- Item Weight: 3.37 pounds
These Universal Thin Profile Wall Mounts are designed specifically for an ideal way to wall mount the camera above a plasma or thin profile monitor. Constructed from heavy gauge steel, this mount is strong and resistant to most building vibration.
Features
Package Contents:
United States
- Large Universal Wall Mount
- 4 x Mounting Screws & Washers
- 4 x Drywall/Masonry Anchors
- 1 x Quarter Twenty bolt
- 4 x Device mounting screws for 2-Gang Box
- Mounting hardware
Application/Usage:
Wall
Drywall
LCD Monitor
Compatibility:
HuddleCamHD
- Air 12X
- Air 20X
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 1.90 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 8" |
| Width | 16" |
| Finishing | Black Powder Coat |
| Depth | 16" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 10 Year |
| General Information | |
| Brand Name | HuddleCamHD |
| Manufacturer Website Address | http://www.haverford.com |
| Marketing Information | This Universal Thin Profile Wall Mount was designed specifically for an ideal way to wall mount a camera above or below a plasma or LCD monitor. Constructed from heavy gauge steel, this mount comes with a 10-year manufacture warranty. |
| Product Type | Wall Mount |
| Product Name | Large Universal Wall Mount |
| Manufacturer | Haverford Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | HCM-2-BK |
| Product Model | HCM-2-BK |
| Product Line | Universal |
| Product Information | |
| Mount Profile | Thin |
| Mount Pattern | Universal |
| Features |
|
| Device Supported | Video Conferencing Camera |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
HuddleCamHD Universal HCM-2-BK Wall Mount for Video Conferencing Camera - Black
$121.40