Iris Inc
I.R.I.S. 17-quart Storage Box (irs-200410)
- SKU:
- 18069592
- MPN:
- irs-200410
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/20/2026 07:05:49 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $19.35 each 19.35 |
| Buy 3 | and pay only $16.64 each 16.64 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $14.66 each 14.66 |
| Buy 10 - 121 | and pay only $12.51 each 12.51 |
| Buy 122 or above | and pay only $9.34 each 9.34 |
- Stock Update:
- 05/20/2026 07:05:49 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Clear storage box features a clean, simple design to elegantly organize any room or space throughout your home or office. Snap-tight lid creates a secure closure to keep your contents safely contained. Stackable design helps maximize your storage space and reduces clutter in limited spaces. 17-quart storage box is perfect for storing notebooks, scissors, staplers, household items, office supplies and more.
Features
Assembly Required:
No
No
United States
No
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 13.85 lb |
| Length | 17.5" |
| Product Color | Clear |
| Height | 7" |
| Color Family | Clear |
| Exterior Material | Plastic |
| Width | 12" |
| Depth | 17.5" |
| General Information | |
| Brand Name | IRIS |
| Manufacturer Website Address | http://www.irisusainc.com |
| Marketing Information | Clear storage box features a clean, simple design to elegantly organize any room or space throughout your home or office. Snap-tight lid creates a secure closure to keep your contents safely contained. Stackable design helps maximize your storage space and reduces clutter in limited spaces. 17-quart storage box is perfect for storing notebooks, scissors, staplers, household items, office supplies and more. |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | 17-quart Storage Box |
| Manufacturer | IRIS USA, Inc |
| Manufacturer Part Number | 200410 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Case Style | Box |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Closure Type | Snap-in Lid |
| Volume Capacity | 4.25 gal |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
I.R.I.S. 17-quart Storage Box (irs-200410)
$25.76