Intel
Intel Core Ultra 7 265KF Icosa-core (20 Core) 3.90 GHz Processor - Box BX80768265KF
- SKU:
- 20901544
- MPN:
- bx80768265kf
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/20/2026 08:25:31 PM PST
- Stock Update:
- 05/20/2026 08:25:31 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel CPU BX80768265KF Core Ultra 7 265KF 8Performance-cores/12Efficient-cores/20Threads 30M Cache 4.60GHz RetailEssentialsProduct Collection
Intel Core Ultra Processors (Series 2)
Code Name
Products formerly Arrow Lake
Vertical Segment
Desktop
Processor Number
265KF
Overall Peak TOPS (Int8)
25CPU Specifications
Total Cores
20
Number of Performance-cores
8
Number of Efficient-cores
12
Number of Low Power Efficient-cores
0
Total Threads
20
Max Turbo Frequency
5.5 GHz
Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency
5.5 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency
5.4 GHz
Efficient-core Max Turbo Frequency
4.6 GHz
Performance-core Base Frequency
3.9 GHz
Efficient-core Base Frequency
3.3 GHz
Cache
30 MB Intel Smart Cache
Total L2 Cache
36 MB
Processor Base Power
125 W
Maximum Turbo Power
250 W
Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) on CPU
Yes
AI Software Frameworks Supported by CPU
OpenVINO, WindowsML, DirectML, ONNX RT, WebNN
CPU Lithography
TSMC N3BSupplemental Information
Marketing Status
Launched
Launch Date
Q424
Embedded Options Available
No
Use Conditions
PC/Client/TabletMemory Specifications
Max Memory Size (dependent on memory type)
256 GB
Memory Types
Up to DDR5 6400 MT/s
Max Number of Memory Channels
2
ECC Memory Supported
NoGPU Specifications
Graphics Output
n/a
Xe-cores
0
Intel Quick Sync Video
No
Number of Displays Supported
0NPU Specifications
NPU Name
Intel AI Boost
NPU Peak TOPS (Int8)
13
Sparsity Support
Yes
Windows Studio Effects Support
Yes
AI Software Frameworks Supported by NPU
OpenVINO, WindowsML, DirectML, ONNX RT, WebNNExpansion Options
Direct Media Interface (DMI) Revision
4
Max Number of DMI Lanes
8
Intel Thunderbolt 4
Yes
Scalability
1S Only
PCI Express Revision
5.0 and 4.0
PCI Express Configurations
Up to 1x16+2x4, 2x8+2x4, 1x8+4x4
Max Number of PCI Express Lanes
24Package Specifications
Sockets Supported
FCLGA1851
Thermal Solution Specification
PCG 2020A
Max Operating Temperature
105 oC
Package Size
45 mm x 37.5 mmAdvanced Technologies
Intel Gaussian and Neural Accelerator
3.5
Intel Thread Director
Yes
Intel Speed Shift Technology
Yes
Intel Turbo Boost Max Technology 3.0
Yes
Intel Turbo Boost Technology
2.0
Intel Hyper-Threading Technology
No
Intel 64
Yes
Instruction Set
64-bit
Instruction Set Extensions
Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2
Idle States
Yes
Enhanced Intel SpeedStep Technology
Yes
Thermal Monitoring Technologies
Yes
Intel Volume Management Device (VMD)
YesSecurity and Reliability
Intel Threat Detection Technology (TDT)
Yes
Intel Active Management Technology (AMT)
No
Intel Standard Manageability (ISM)
Yes
Intel Remote Platform Erase (RPE)
No
Intel One-Click Recovery
No
Intel Secure Key
Yes
Intel Control-Flow Enforcement Technology
Yes
Intel Total Memory Encryption - Multi Key
No
Intel AES New Instructions
Yes
Intel Trusted Execution Technology
Yes
Execute Disable Bit
Yes
Intel OS Guard
Yes
Intel Boot Guard
Yes
Mode-based Execute Control (MBEC)
Yes
Intel Stable IT Platform Program (SIPP)
No
Intel Virtualization Technology with Redirect Protection (VT-rp)
No
Intel Virtualization Technology (VT-x)
Yes
Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
Yes
Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT)
YesItem Dimension (L"xW"xH")
9 x 5 x 5
Weight
2 lbs
Warranty Information
3-year limited
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 125 W |
| Memory | |
| Memory Speed Supported | 6.40 GHz |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard Supported | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Display & Graphics | |
| Integrated Graphics | No |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Intel® Core™ Ultra Processors Family The latest Intel® Core™ Ultra processors (Series 2) enable you to use the most AI experiences across desktop and mobile-making everything you do easier, faster, and better. |
| Packing | Box |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core Ultra 7 Icosa-core (20 Core) 265KF 3.9 GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | BX80768265KF |
| Product Model | 265KF |
| Product Line | Core Ultra 7 |
| Technical Information | |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Overclocking Speed | 5.50 GHz |
| L2 Cache | 36 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Socket | Socket LGA-1851 |
| Clock Speed | 3.90 GHz |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Features | Intel Virtualization Technology |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 221°F (105°C) |
| Neural Processing Unit | |
| Windows Studio Effects Support | Yes |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| NPU Name | AI Boost |
| AI Software Frameworks Supported |
|
| Sparsity Support | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Core Ultra 7 265KF Icosa-core (20 Core) 3.90 GHz Processor - Box BX80768265KF
$284.40