Intel
Intel Core Ultra 7 Series 2 [2nd Gen] 270K PLUS Tetracosa-core [24 Core] 3.70 GHz Processor (bx80768270k)
- SKU:
- 21510284
- MPN:
- bx80768270k_25
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN, MS, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 05:06:05 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 or above | and pay only $342.75 each 342.75 |
- Stock Update:
- 05/21/2026 05:06:05 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specs
| Memory | |
| Memory Speed Supported | 7.20 GHz |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Integrated Graphics | Yes |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core Ultra 7 Tetracosa-core 270K PLUS 3.7 GHz Desktop Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | BX80768270K |
| Product Model | 270K PLUS |
| Product Series | Series 2 |
| Product Line | Core Ultra 7 |
| Technical Information | |
| L2 Cache | 40 MB |
| Processor Parent Description | Intel® Core™ Ultra 7 processor 270K Plus |
| HEVC Capable | Yes |
| L3 Cache | 36 MB |
| Processor Threads | 24 |
| Clock Speed | 3.70 GHz |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Overclocking Speed | 5.50 GHz |
| AES New Instructions (AES-NI) | Yes |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Socket | Socket LGA-1851 |
| Features | Intel Virtualization Technology |
| Intel vPro Technology | Yes |
| Vendor Processor Type | Intel® Core™ Ultra Processors (Series 2) |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 221°F (105°C) |
| Neural Processing Unit | |
| AI Datatype Support | Int8 |
| Windows Studio Effects Support | Yes |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| NPU Name | AI Boost |
| Total Processor Performance | 36 TOPS |
| AI Software Frameworks Supported |
|
| Sparsity Support | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel Core Ultra 7 Series 2 [2nd Gen] 270K PLUS Tetracosa-core [24 Core] 3.70 GHz Processor (bx80768270k)
$348.74