Intel
Intel Core Ultra 5 225 Deca-core [10 Core] 3.30 GHz Processor - OEM Pack (292371)
- SKU:
- 20987918
- MPN:
- 292371
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/22/2026 09:14:34 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 3 | and pay only $188.74 each 188.74 |
| Buy 4 or above | and pay only $181.23 each 181.23 |
- Stock Update:
- 05/22/2026 09:14:34 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel Oem AT8076806415- Intel Oem
- Cache Memory Installed Size: 20 MB
- Processor Count: 10
- Brand: Intel
- Model Number: 8592978612269
- Manufacturer: Intel Oem
- Mfr Part Number: AT8076806415
Product Group: CPUs Manufacturer: INTEL SKU: 7658 Product Specifications Product Name: Intel Core Ultra 5 225 Tray (1851/10 Core/3.30GHz/22MB/Arrow Lake/65W/Graphics) Web Address: intel Model Number: AT8076806415 EAN: 8592978612269 Package Type: Retail Warranty: 3 Years Direct With Manufacturer Interface: Socket 1851 No. of Cores: (6P+4E) Threads: Core Name: Arrow Lake Core Frequency: 3.30GHz Core Turbo Frequency (Max): 4.9GHz Thermal Design Power: 65W Memory Types: DDR5 6400 (Max.) Memory Channel: 2 PCI Express Version: PCIe 4.0 PCIe 5.0 Integrated Graphics: Intel Graphics L2 Cache: 22MB Gross Weight: 0.09Kg Special Features: Intel Standard Manageability (ISM). Intel Control-Flow Enforcement Technology. Intel AES New Instructions. Secure Key. Intel Trusted Execution Technology. Execute Disable Bit. Intel OS Guard. Intel Boot Guard. Mode-based Execute Control (MBEC). Intel Virtualization Technology (VT-x). Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d). Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT). Package Contents: CPU
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.20 oz |
| Memory | |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Processor Core | Dual-Core (2 Core) |
| Integrated Graphics | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Core Ultra 5 Deca-core (10 Core) 225 3.3 GHz Desktop Computer Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | AT8076806415 |
| Product Model | 225 |
| Product Line | Core Ultra 5 |
| Technical Information | |
| L2 Cache | 22 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
| Processor Threads | 10 |
| Clock Speed | 3.30 GHz |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Overclocking Speed | 4.90 GHz |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Direct Media Interface | 16 GT/s |
| Processor Socket | Socket LGA-1851 |
| Features | Intel Virtualization Technology |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 221°F (105°C) |
| Neural Processing Unit | |
| AI Datatype Support | Int8 |
| Windows Studio Effects Support | Yes |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| NPU Name | AI Boost |
| Total Processor Performance | 23 TOPS |
| AI Software Frameworks Supported |
|
| Sparsity Support | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
Warranty Information