Intel
Intel ProB50 Workstation Graphics Card 16GB GDDR6PCIe 5.0 x8
- SKU:
- 21264755
- MPN:
- prob50
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/19/2026 06:37:16 AM PST
- Stock Update:
- 05/19/2026 06:37:16 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel Arc Pro B50 Graphic Card - 16 GB GDDR6 - 7680 x 4320 - 1.70 GHz Core - 2.60 GHz Boost Clock - 128 bit Bus Width - PCI Express 5.0 x8 - DisplayPortdisplayport Open 14931043 gddr6 OpenGL 5.0 VINO Graphic 33p6peb0bbca 5032037283335 pci Card OpenCL cards arc ev3529 301299 pro 3.0 clock b50 2.60 43201401 4.6 1086686971 DirectX card B50 0735858551519 Arc Ultimate 128 Corporation Vulkan 735858551519 ghz GDDR6 Pro 33p6peb0bb graphic 5032037283045 core 1.4 express 7680 Dual oneAPI boost 1.70 width bit 4320 bus GHz intel Intel
Features
Platform Supported:
PC
PC
Specs
| Power Description | |
| Power Supply Wattage | 280 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Weight (Approximate) | 0.73 lb |
| Length | 6.6" |
| Width | 2.7" |
| Slot Space Required | Dual |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 5.0 x8 |
| DisplayPort | Yes |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Maximum Memory Bandwidth | 224 GB/s |
| Bus Width | 128 bit |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Product Type | Graphic Card |
| Product Name | Arc Pro B50 Graphic Card |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | 33P6PEB0BB |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Line | Arc Pro |
| GPU Clock | 1.70 GHz |
| Chipset Series | B |
| Chipset Model | B50 |
| GPU Boost Clock | 2.60 GHz |
| Technical Information | |
| API Supported |
|
| Features |
|
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel ProB50 Workstation Graphics Card 16GB GDDR6PCIe 5.0 x8