Intel
Intel S2600kpr Server Motherboard - Intel C612 Chipset - Socket Lga 2011-v3 - 10 Pack - Proprietary Form Factor - 2 X Processor Support - 512 Gb Ddr4 Sdram Maximum Ram - 2.13 Ghz, 1.87 (bbs2600kpr)
- SKU:
- 18144903
- MPN:
- bbs2600kpr
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel Motherboard BBS2600KPR Kennedy Pass Server Board S2600KPR 10Pack Retail????? Supports two Intel???? Xeon???? processors E5-2600 v3, 145 W maximum????? Eight memory sockets support LR/R-DIMMs, up to 512 GB maximum memory per node????? Custom half-width form factor (6.4-inch width x 17.7-inch length), up to four nodes per 2U????? Three risers with 64 I/O lanes available per board????? Board models with or without integrated FDR InfiniBand????? Dual integrated 1 GbE network controller and an integrated management port????? All nodes, power supplies, and storage are hot swappable????? Mechanically compatible board to Intel???? Compute Module HNS2600KP family
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Yes
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Proprietary Form Factor |
| Width | 17.7" |
| Depth | 6.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 5 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
| Total Number of PCI Express Slots | 1 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 8 |
| Memory Speed Supported |
|
| Memory Form Factor | DIMM |
| Maximum Memory Supported | 512 GB |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Two socket, high-density, half-width server board with eight DIMMS per board for high performance computing and big data solutions |
| Product Type | Server Motherboard |
| Product Name | Server Board S2600KPR |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | BBS2600KPR |
| Product Model | S2600KPR |
| Packaged Quantity | 10 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Supported | Xeon |
| Total Processor Supported | 2 |
| Processor Socket | Socket LGA 2011-v3 |
| Chipset Model | C612 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 5 |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| I/O Controller | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA |
| RAID Levels | 5 |
| Video | |
| Onboard Video | On-board Video Chipset |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel S2600kpr Server Motherboard - Intel C612 Chipset - Socket Lga 2011-v3 - 10 Pack - Proprietary Form Factor - 2 X Processor Support - 512 Gb Ddr4 Sdram Maximum Ram - 2.13 Ghz, 1.87 (bbs2600kpr)