Intel
Intel SSDPF2KX960HZN1 Solidigm D5-p5530 960 Gb Solid State Drive - U.2 15mm Internal - Pci Express Nvme (pci Express Nvme 4.0 X4)
- SKU:
- 21521577
- MPN:
- ssdpf2kx960hzn1
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 11:04:27 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 9 | and pay only $598.87 each 598.87 |
| Buy 10 or above | and pay only $589.84 each 589.84 |
- Stock Update:
- 05/18/2026 11:04:27 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Cost-effective, stable and reliable PCIe 4.0 SSDs are available in a variety of form factors and capacities, achieving an ideal balance between affordability, excellent PCIe/NVMe performance and TLC-level endurance to meet the various needs of cloud service providers (CSPs) and small and medium-sized businesses (SMBs).
Features
Device Supported:
Data Center
Server
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | U.2 15mm |
| Weight (Approximate) | 5.22 oz |
| Drive Type | Internal |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | SOLIDIGM |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Website Address | http://www.solidigm.com |
| Marketing Information | Cost-effective, stable and reliable PCIe 4.0 SSDs are available in a variety of form factors and capacities, achieving an ideal balance between affordability, excellent PCIe/NVMe performance and TLC-level endurance to meet the various needs of cloud service providers (CSPs) and small and medium-sized businesses (SMBs). |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | D5-P5530 Solid State Drive |
| Manufacturer | SOLIDIGM |
| Manufacturer Part Number | SSDPF2KX960HZN1 |
| Product Series | D5-P5530 |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Drive Performance | |
| Random 4KB Read | 300000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 5.37 GB/s |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 228.2 Year |
| Maximum Sequential Write | 1.56 GB/s |
| Random 4KB Write | 75000IOPS |
| Endurance (TBW) | 1740.80 TB |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 960 GB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Intel SSDPF2KX960HZN1 Solidigm D5-p5530 960 Gb Solid State Drive - U.2 15mm Internal - Pci Express Nvme (pci Express Nvme 4.0 X4)
$611.12