Isonas
Isonas ACC-EDK-3A External Door Security Kit
- SKU:
- 18124639
- MPN:
- acc-edk-3a_94
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our OH warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 02:24:35 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $77.04 each 77.04 |
| Buy 3 | and pay only $74.54 each 74.54 |
| Buy 4 or above | and pay only $69.55 each 69.55 |
- Stock Update:
- 04/30/2026 02:24:35 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Isonas Security Systems ACC-EDK-3A- Exterior Door Kit, Durable plastic enclosure, Powered by PowerNet Reader-Controller
- Manufacturer: ?Isonas
- Part Number: ?ACC-EDK-3A
- Item Weight: ?6.4 ounces
- Size: ?ACC-EDK-3A
- Color: ?Black
- Item Package Quantity: ?1
- Batteries Required?: ?No
Presenting the ISONAS External Door Kit Newest product in the award-winning line of PowerNet IP Readers Protects the lock wires on the unsecured side of the door. General Information Name: Isonas Exterior Door Kit, Isonas, Isonas Category: Isonas , Inc, Access Control & Communications, Panels & Software, Access Panel Accessories UPC Code: 685867919209 Country of origin: United States. Country of origin is subject to change.
Features
Application/Usage:
Door
Door
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Durability | Weather Resistant |
| Height | 2.8" |
| Width | 1.3" |
| Depth | 0.8" |
| General Information | |
| Brand Name | Isonas |
| Manufacturer Website Address | http://www.isonas.com |
| Marketing Information | For exterior doors, this kit provides an increased level of security by preventing the lock wires from being in contact with the unsecure side of the door. |
| Product Type | Advanced Security Module |
| Product Name | Advanced Security Module |
| Manufacturer | Isonas |
| Manufacturer Part Number | ACC-EDK-3A |
| Technical Information | |
| Features |
|
| Device Supported | Magnetic Lock |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Isonas ACC-EDK-3A External Door Security Kit
$83.35