Kanguru Solutions
iStorage diskAshur DT3 14 TB Portable Hard Drive - 3.5" External - TAA Compliant (is-dt3-256-14000-f)
- SKU:
- 21105580
- MPN:
- is-dt3-256-14000-f
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/11/2026 12:21:12 AM PST
- Stock Update:
- 02/11/2026 12:21:12 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Introducing the iStorage diskAshur DT3 - a state-of-the-art desktop HDD that sets a new benchmark in effortless data security. With its sleek design and user-friendly interface, this brand-new device ensures unparalleled protection for your data. Meticulously crafted to offer enhanced portability and security, the diskAshur DT3 incorporates all the essential features of other iStorage products, such as PIN protection and hardware encryption, alongside numerous innovative technological advancements. The TAA-compliant drive is available in capacities of up to 24TB and redefines the standard for securing data with ease and confidence.
Features
Yes
Operating System Compatibility:
Windows
Mac OS
iPadOS
Linux
ChromeOS
Android
Device Supported:
Printer
Scanner
Camera
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 3.5" |
| Weight (Approximate) | 2.05 lb |
| External Drive Type | Portable |
| Durability |
|
| Drive Type | External |
| Height | 7.3" |
| Width | 4.4" |
| Depth | 1.7" |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type C |
| General Information | |
| Brand Name | iStorage |
| Manufacturer Website Address | https://istorage-uk.com/ |
| Marketing Information | The iStorage diskAshur DT3 is a state-of-the-art desktop HDD that sets a new benchmark in effortless data security. With its sleek design and user-friendly interface, this brand-new device ensures unparalleled protection for your data. The diskAshur DT3 is pending the new FIPS 140-3 Level 3 validation standard. The recent successful evaluation and issuance of the CAVP certificates demonstrates compliance with the latest U.S. government computer security standards for cryptographic modules Meticulously crafted to offer enhanced portability and security, the diskAshur DT3 incorporates all the essential features of other iStorage products, such as PIN protection and hardware encryption, alongside numerous innovative technological advancements. Using the device is effortlessly simple: simply connect to the host USB port (USB Type-A and Type-C cables included) and input the user-configured 8-64 digit PIN. Upon entering the correct PIN, all data stored on the drive will be decrypted and accessible. To lock the drive, simply eject it from the host, and all data will be encrypted. The TAA-compliant drive is available in capacities of up to 30TB and redefines the standard for securing data with ease and confidence. |
| Product Type | Hard Drive |
| Product Name | diskAshur DT3 Hard Drive |
| Manufacturer | iStorage/Kanguru |
| Manufacturer Part Number | IS-DT3-256-14000-F |
| Product Line | diskAshur DT3 |
| Drive Performance | |
| Maximum Sequential Read | 290 MB/s |
| Maximum Sequential Write | 284 MB/s |
| Technical Information | |
| Features |
|
| Storage Capacity | 14 TB |
| Platform Supported |
|
| Encryption Standard | 256-bit |
| Encryption Algorithm | FIPS 140-3 |
Warranty Information