jabra
Jabra Evolve2 Earset 20797989989
- SKU:
- 20061176
- MPN:
- 20797-989-989
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 11:44:37 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2026 11:44:37 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Jabra Evolve2 True Wireless Bluetooth Earbuds with Wireless Charging Pad - Active Noise Cancellation, MultiSensor Voice Technology - Certified to Work with Your Virtual Meeting Apps - Black- SOUND CONTROL Jabra Evolve2 earbuds suppress ambient noise with Active Noise Cancellation (ANC); Activate HearThrough when you want to hear your surroundings, and reduce disruptive noise from your end with the Jabra MultiSensor Voice technology
- ENHANCED CONNECTIVITY - Pair these ultra-compact Jabra earbuds with 2 devices at once with advanced Bluetooth Multipoint; The plug-and-play USB adapter provides stable connection and up to 65 ft of wireless range
- DURABLE WITH POWERFUL BATTERY LIFE - Use either ear bud in mono mode; With up to 8 hrs of battery life, 33 hrs with the case, and up to 1 hr with a 5-minute fast charge; IP57 dust and water-resistant
- SEAMLESS COLLABORATION - Our wireless earphones are engineered for hybrid working and are certified to work with virtual meeting (UC) platforms such as Zoom and Google Meet
- IN THE BOX - 1x Jabra Evolve2 In-Ear Earbuds with Wireless Charging Pad and Charging Case, USB-A Link 380 Bluetooth Adapter, EarGels in 3 Sizes and Charging Cable. 5.4 g, Black
- Product comes with a 2-year warranty - registration required
- Item Weight: 9.1 ounces
Jabra Evolve2 Buds are engineered for hybrid working on-the-go. Their ultra-compact shape is incredibly comfortable. At the same time, the noise-isolating fit combined with adjustable ANC suppresses distracting ambient noise. The intuitive HearThrough technology lets you hear your environment and to ensure optimal call quality whilst on the move, Jabra MultiSensor Voice technology reduces disruptive background noise on your end - using four microphones, bone conduction sensors and advanced algorithms.
The advanced Bluetooth Multipoint allows you to connect to your laptop and smartphone simultaneously, and the certified plug-and-play USB adapter provides a wireless range of up to 65 ft, improving sound and connectivity. The battery gives up to 8 hours per bud of music time with ANC and 33 hours with the wireless charging case. The fast-charge function provides 1 hour of battery in just 5 minutes, and Mono Mode lets you use one bud whilst charging the other. Evolve2 True Wireless earbuds are fully compatible with Unified Communications platforms for virtual meetings and are IP57 dust and water-resistant. They come with a wireless charging pad and a 2-year warranty (registration required).
Jabra
Technology for lifes new rhythm.
Whatever youve got going on, weve got the tech to help you do your thing.
Features
IP57
Application/Usage:
Music
Voice Call
Country of Origin:
China
Specs
| Microphone | |
| Microphone Technology | MEMS Technology |
| Integrated Microphone | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material | Silicone |
| Form Factor | In-ear |
| Weight (Approximate) | 0.19 oz |
| Color | Black |
| Height | 0.6" |
| Color Family | Black |
| Width | 0.7" |
| Depth | 0.7" |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type A |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Maximum Battery Run Time | 33 Hour |
| Batteries Required | Yes |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| General Information | |
| Brand Name | Jabra |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Packing | Box |
| Product Type | Earset |
| Product Name | Evolve2 Earset |
| Manufacturer | Jabra |
| Manufacturer Part Number | 20797-989-989 |
| Product Line | Evolve2 |
| Earpiece | |
| Driver Size | 0.24" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Bluetooth Profiles |
|
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Wireless Operating Distance | 65.6 ft |
| Features |
|
| Sound Mode |
|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Connectivity Technology | True Wireless |
Warranty Information