jabra
Jabra 2659998989901 Evolve2 65 UC Wireless Stereo Headset
- SKU:
- 21362981
- MPN:
- 26599-989-899-01
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/01/2026 03:28:47 AM PST
- Stock Update:
- 05/01/2026 03:28:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Jabra Evolve2 65 Headset, Microsoft Teams Certification, Stereo, USB Type C, Wireless, Bluetooth, 98.4 ft, 20 Hz to 20 kHz, Over-the-head, Binaural, Supra-aural, MEMS Technology Microphone, BlackJabra Evolve2 65 Headset Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance The supra-aural (on-ear) headset features Bluetooth wireless technology for easy connectivity Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage MEMS Technology microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity Immerse yourself in rich stereo sound with this headset Bluetooth wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience Dance to your favorite tracks without tangled wires using Bluetooth headset USB Type C host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
Features
Application/Usage:
Yes
China
Communication
Voice Call
Music
Phone
Computer
Smartphone
Mobile Device
Office
Charger Included:
Yes
Country of Origin:
China
Specs
| Microphone | |
| Number of Microphones | 3 |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | MEMS Technology |
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material | Memory Foam |
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 6.22 oz |
| Color | Black |
| Color Family | Black |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type C |
| Controls/Indicators | |
| Earpiece Controls |
|
| Battery Information | |
| Maximum Battery Recharge Time | 1.5 Hour |
| Batteries Required | Yes |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Talk Time | 35 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| General Information | |
| Brand Name | Jabra |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Evolve2 65 Headset |
| Manufacturer | Jabra |
| Manufacturer Part Number | 26599-989-899-01 |
| Product Line | Evolve2 65 |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.57" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Zoom Certification | Yes |
| Bluetooth Profiles |
|
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft |
| Sound Mode | Stereo |
| Charging Method | Charging Stand |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Features |
|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Fast Charging | Yes |
| Bluetooth Codecs Supported | SBC (Music) |
| Connectivity Technology | Wireless |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Jabra 2659998989901 Evolve2 65 UC Wireless Stereo Headset
$286.00