jabra
Jabra 37599-989-899 Evolve3 75 UC Wireless Headset - USB-C - Black
- SKU:
- 21458975
- MPN:
- 37599-989-899
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/16/2026 04:22:46 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 or above | and pay only $328.14 each 328.14 |
- Stock Update:
- 05/16/2026 04:22:46 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
SOUND SHARP ANYWHERE. STAY FOCUSED EVERYWHERE.
- Jabra ClearVoice uses breakthrough AI-powered deep learning technology, trained with 60 million real-life sentences, to isolate your voice and eliminate background noise. The result? Your voice is heard clearly in any environment.
- Jabra Advanced ANC dynamically adapts to your individual fit and surroundings to cancel noise and protect your focus.
- Enhanced Spatial Sound makes it feel like the person on the other end of the line is sitting right in front of you-helping to reduce fatigue during long sessions or back-to-back calls.
PERFECT VOICE PICK-UP. SEAMLESS AI INTERACTION.
- More than 9 out of 10 words picked up accurately for AI, so your voice prompts land clearly and correctly first time.
- AI-ready, built to integrate smoothly with your Gen AI assistant of choice now, and in the future.
- Voice is 3X faster than typing* for hands-free, efficient voice prompts on the go.
MADE FOR MUSIC, TOO.
- Rich, detailed sound for music and media powered by LC3 audio.
- Sound can be personalized in the Jabra Plus App** to match the tune or mood.
PROTECTS YOUR FOCUS AND YOUR HEARING
- A 360° Busylight signals 'do not disturb' from every angle, keeping unwanted interruptions at bay.
- Sidetone means you can hear how loud you sound and keep your speaking volume in check.
- IntelliTone and PeakStop protect hearing by limiting harmful sound exposure
SLEEK DESIGN. FEATHERLIGHT ON-EAR COMFORT.
- Sleek, microphone arm-free design that looks at home everywhere, from cafés to conference rooms.
- Featherlight at just 180g-that's lighter than its predecessor, Evolve2 75.
- Foldable design with a compact travel pouch slips easily into any bag.
- On-ear design sits lightly on the ears rather than over them for the perfect balance of immersive sound and freedom of movement.
BUILT FOR TODAY. READY FOR TOMORROW.
- Free updates and fresh features via the Jabra Plus platform keep your headset up to date with the latest technology.
- Made to last with a replaceable battery, recycled materials and up to 5 years warranty.
- Bluetooth Low Energy technology delivers better sound, longer battery life, and supports emerging features like Auracast, so you're always one step ahead.
Features
Application/Usage:
Yes
Coffee
Voice Call
Meeting
Street
Music
Commuting
Cafe
Conferencing
Mobile Device
Podcast
Business
Office
Smartphone
Operating System Platform:
Android
iOS
TCO Certified:
Yes
Specs
| Microphone | |
| Number of Microphones | 6 |
| Microphone Frequency Response | 10 Hz to 20 kHz |
| Microphone Technology | MEMS Technology |
| Integrated Microphone | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material |
|
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 6.35 oz |
| Headband Material |
|
| Color | Black |
| Height | 2.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 7.4" |
| Depth | 5.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Battery Talk Time (ANC off) | 22 Hour |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Replaceable | Yes |
| Fast Charging Time | 10 Minute |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Talk Time (ANC on) | 18 Hour |
| Battery Listening Time Details | <ul><li>Up to 110 hours (with ANC off ) / Up to 45 hours (with ANC on)</li></ul> |
| General Information | |
| Brand Name | Jabra |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Marketing Information | SOUND SHARP ANYWHERE. STAY FOCUSED EVERYWHERE. Jabra ClearVoice uses breakthrough AI-powered deep learning technology, trained with 60 million real-life sentences, to isolate your voice and eliminate background noise. The result? Your voice is heard clearly in any environment. Jabra Advanced ANC dynamically adapts to your individual fit and surroundings to cancel noise and protect your focus. Enhanced Spatial Sound makes it feel like the person on the other end of the line is sitting right in front of you-helping to reduce fatigue during long sessions or back-to-back calls. PERFECT VOICE PICK-UP. SEAMLESS AI INTERACTION. More than 9 out of 10 words picked up accurately for AI, so your voice prompts land clearly and correctly first time. AI-ready, built to integrate smoothly with your Gen AI assistant of choice now, and in the future. Voice is 3X faster than typing* for hands-free, efficient voice prompts on the go. MADE FOR MUSIC, TOO. Rich, detailed sound for music and media powered by LC3 audio. Sound can be personalized in the Jabra Plus App** to match the tune or mood. PROTECTS YOUR FOCUS AND YOUR HEARING A 360° Busylight signals 'do not disturb' from every angle, keeping unwanted interruptions at bay. Sidetone means you can hear how loud you sound and keep your speaking volume in check. IntelliTone and PeakStop protect hearing by limiting harmful sound exposure SLEEK DESIGN. FEATHERLIGHT ON-EAR COMFORT. Sleek, microphone arm-free design that looks at home everywhere, from cafés to conference rooms. Featherlight at just 180g-that's lighter than its predecessor, Evolve2 75. Foldable design with a compact travel pouch slips easily into any bag. On-ear design sits lightly on the ears rather than over them for the perfect balance of immersive sound and freedom of movement. BUILT FOR TODAY. READY FOR TOMORROW. Free updates and fresh features via the Jabra Plus platform keep your headset up to date with the latest technology. Made to last with a replaceable battery, recycled materials and up to 5 years warranty. Bluetooth Low Energy technology delivers better sound, longer battery life, and supports emerging features like Auracast, so you're always one step ahead. |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Evolve3 75 Headset |
| Manufacturer | Jabra |
| Manufacturer Part Number | 37599-989-899 |
| Product Line | Evolve3 75 |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.26" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design |
|
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| AI-powered | Yes |
| Maximum Number of Paired Devices Supported | 8 |
| Zoom Certification | Yes |
| Bluetooth Profiles |
|
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft |
| Sound Mode | Stereo |
| Charging Method | Cable |
| Noise Canceling | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Active Noise Canceling (ANC) Technology | Adaptive |
| Features |
|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Impedance | 35 Ohm |
| Fast Charging | Yes |
| Bluetooth Codecs Supported |
|
| Maximum Number of Simultaneous Connections | 2 |
| Connectivity Technology | Wireless |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Jabra 37599-989-899 Evolve3 75 UC Wireless Headset - USB-C - Black
$335.01