jabra
Jabra 38599-989-899 Evolve3 85 Uc Link390c
- SKU:
- 21451256
- MPN:
- 38599-989-899
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 04:22:35 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $477.62 each 477.62 |
- Stock Update:
- 05/13/2026 04:22:35 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Introducing Evolve3 85
Whether you're taking calls on a busy commute or finding focus in a buzzing office, Evolve3 85 is the best headset for modern work. Perfect voice clarity anywhere. Noise cancellation that adapts in real time. Seamless voice-to-AI interactions. All in a sleek design that looks great at work and in life.
Evolve3 85 is more than a headset. It's you, made unstoppable.
AI-powered voice clarityYour voice and nothing else, wherever you are
Adaptive noise cancellationAdjusts in real time to block out noise
Accurate voice pickup for AIFor voice prompts that work first time, every time
UNSTOPPABLE VOICE CLARITY | Voice clarity wherever you are
Jabra ClearVoiceuses AI-powered deep learning trained on 60 million sentences, to isolate your voice from background noise. So when the coffee grinder goes off mid-call, you still sound perfectly clear and credible.
With Enhanced Spatial Sound, voices on the other end feel like they're right in front of you, making long calls more natural and less tiring. You'll finish the day feeling as sharp as you sound.
UNSTOPPABLE NOISE CANCELLATION | Noise stops here. There. And everywhere.
Find focus literally anywhere with our best ever noise cancellation.Jabra Advanced ANCadapts to your individual fit and surroundings to block distractions for both music and calls something most headsets can't do.
UNSTOPPABLE PRODUCTIVITY | AI at your (voice) command
Evolve3 85 integrates seamlessly with yourGen AI assistant of choice, so you can work hands-free simply by using your voice. It accurately captures over 9 out of 10 words in AI voice prompts. And since speaking is 3x times faster than typing, you get the answers you need faster than ever.
UNSTOPPABLE DESIGN | Look good anywhere. Sound great everywhere.
You no longer need to choose between pro performance and beautiful design. Evolve3 85 has both. Up to35% slimmerthan previous models andthe lightest in its class, it features breathable cushions for all-day comfort and advanced audio that captures your voice clearly without a microphone arm.
Made to last with replaceable parts. And when it's time to move, it folds into a compact pouch that slips neatly into your work bag.
Rapid charge | 5 min charge. 5 hours power.
UNSTOPPABLE MUSIC EXPERIENCE | Never miss a beat
With an immersive over-ear design and the latest audio technology, music sounds deeper, richer, and more lifelike than ever. And with the Jabra Plus App, you can personalize your sound to match your mood or music.
UNSTOPPABLE FUTURE | One step ahead today. And tomorrow.
With updates viaJabra Plus, your headset stays ahead of the curve and keeps getting better over time. IT teams can deploy and manage devices remotely through Jabra Plus Management, while users can fine-tune audio preferences via the Jabra Plus Mobile or Desktop App*.
Whether you're managing one headset or one hundred headsets, it's simple, seamless, and always in sync.
Features
Commuting
Office
Voice Call
Music
Business
Smartphone
Meeting
Operating System Platform:
Android
iOS
TCO Certified:
Yes
Specs
| Microphone | |
| Number of Microphones | 6 |
| Microphone Frequency Response | 10 Hz to 20 kHz |
| Microphone Technology | MEMS Technology |
| Integrated Microphone | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material |
|
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 7.76 oz |
| Headband Material |
|
| Color | Black |
| Height | 5.9" |
| Color Family | Black |
| Width | 7.6" |
| Depth | 3.3" |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Charging Interface | USB Type-C |
| USB Dongle Type | USB Type-C |
| Controls/Indicators | |
| Earpiece Controls |
|
| Battery Information | |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Battery Talk Time (ANC off) | 25 Hour |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Replaceable | Yes |
| Fast Charging Time | 10 Minute |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Talk Time (ANC on) | 21 Hour |
| Battery Listening Time Details | <p>Music time Up to 120 hours (with ANC off ) / Up to 55 hours (with ANC on)</p> |
| General Information | |
| Brand Name | Jabra |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Marketing Information | Introducing Evolve3 85 Whether you're taking calls on a busy commute or finding focus in a buzzing office, Evolve3 85 is the best headset for modern work. Perfect voice clarity anywhere. Noise cancellation that adapts in real time. Seamless voice-to-AI interactions. All in a sleek design that looks great at work and in life. Evolve3 85 is more than a headset. It's you, made unstoppable. AI-powered voice clarity Your voice and nothing else, wherever you are Adaptive noise cancellation Adjusts in real time to block out noise Accurate voice pickup for AI For voice prompts that work first time, every time UNSTOPPABLE VOICE CLARITY | Voice clarity wherever you are Jabra ClearVoice uses AI-powered deep learning trained on 60 million sentences, to isolate your voice from background noise. So when the coffee grinder goes off mid-call, you still sound perfectly clear and credible. With Enhanced Spatial Sound, voices on the other end feel like they're right in front of you, making long calls more natural and less tiring. You'll finish the day feeling as sharp as you sound. UNSTOPPABLE NOISE CANCELLATION | Noise stops here. There. And everywhere. Find focus literally anywhere with our best ever noise cancellation. Jabra Advanced ANC adapts to your individual fit and surroundings to block distractions for both music and calls something most headsets can't do. UNSTOPPABLE PRODUCTIVITY | AI at your (voice) command Evolve3 85 integrates seamlessly with your Gen AI assistant of choice , so you can work hands-free simply by using your voice. It accurately captures over 9 out of 10 words in AI voice prompts. And since speaking is 3x times faster than typing, you get the answers you need faster than ever. UNSTOPPABLE DESIGN | Look good anywhere. Sound great everywhere. You no longer need to choose between pro performance and beautiful design. Evolve3 85 has both. Up to 35% slimmer than previous models and the lightest in its class , it features breathable cushions for all-day comfort and advanced audio that captures your voice clearly without a microphone arm. Made to last with replaceable parts. And when it's time to move, it folds into a compact pouch that slips neatly into your work bag. Rapid charge | 5 min charge. 5 hours power. UNSTOPPABLE MUSIC EXPERIENCE | Never miss a beat With an immersive over-ear design and the latest audio technology, music sounds deeper, richer, and more lifelike than ever. And with the Jabra Plus App, you can personalize your sound to match your mood or music. UNSTOPPABLE FUTURE | One step ahead today. And tomorrow. With updates via Jabra Plus , your headset stays ahead of the curve and keeps getting better over time. IT teams can deploy and manage devices remotely through Jabra Plus Management, while users can fine-tune audio preferences via the Jabra Plus Mobile or Desktop App*. Whether you're managing one headset or one hundred headsets, it's simple, seamless, and always in sync. |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Evolve3 85 Headset |
| Manufacturer | Jabra |
| Manufacturer Part Number | 38599-989-899 |
| Product Line | Evolve3 85 |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.26" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design |
|
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| AI-powered | Yes |
| Maximum Number of Paired Devices Supported | 8 |
| Zoom Certification | Yes |
| Bluetooth Profiles |
|
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft |
| Sound Mode | Stereo |
| Charging Method | Cable |
| Noise Canceling | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Active Noise Canceling (ANC) Technology | Adaptive |
| Cable Length | 3.94 ft |
| Features |
|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Impedance | 35 Ohm |
| Fast Charging | Yes |
| Bluetooth Codecs Supported |
|
| Maximum Number of Simultaneous Connections | 2 |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
Warranty Information