JBL 12MG1000-4 Woofer 12 4 Ohm 500w Rms
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
12mg1000-4
Availability:
Out of stock
Stock Update:
03/31/2026 05:24:38 PM PST
Out of stock
Stock Update:
03/31/2026 05:24:38 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
JBL 12MG1000-4 Woofer 12-inch 4 Ohm Automotive Mid-Bass 500 Watt RMS 1000 Watt Peak
  • GENERAL SPECIFICATIONS Dimensions : 121 x 306 x 306 mm || Nominal Impedance : 4 ohms || Number of Channels/Type : Medium Low || Weight of the magnetic assembly : 3200g || Speaker weight : 3876g || Peak Power : 1000W || RMS Power : 500W || System Frequency Response : 70 to 5000 Hz || Sensitivity : 94 dB ||
  • WHAT ARE THE CONTENTS OF THE BOX || 1x Woofer 12 JBL Selenium 12MG1000 - 500 Watts RMS - 4 Ohms || Technical brochure || Warranty leaflet ||
  • Mid-Bass Line is the Low Mid that was missing in your sound. ||
  • Line of 12 - 4 Ohm automotive Mid-Bass, developed to meet the needs of sound reproduction systems in the mid-bass range, both in ducted and sealed boxes, ideal for automotive trio systems. ||
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews
Main