kensington
Kensington MagPro 21.5" (16:9) Monitor Privacy Screen with Magnetic Strip (K58354WW)
- SKU:
- 18107920
- MPN:
- 242458
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our GA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/22/2026 03:34:41 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $116.35 each 116.35 |
| Buy 3 or above | and pay only $113.89 each 113.89 |
- Stock Update:
- 05/22/2026 03:34:41 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Privacy screens protect monitors from scratches and damage, while providing privacy, reducing harmful blue light, diminishing glare, and improving clarity. Patented design includes a slim magnetic strip, allowing for quick and easy attachment and removal of privacy screen. Allows for unobstructed viewing, making it an excellent solution for slim bezel or edge-to-edge displays. Limited viewing angle narrows the field of vision to +/- 30 degrees, helping keep the information on your screen private and reducing the chances of a visual data breach. Blue light reduction filters out harmful rays by up to 22%, easing eye strain and reducing the chances of interrupting sleep patterns. Low reflective coating reduces glare for improved clarity. With reversible viewing options, one side has a matte finish to maximize glare reduction and reduce traces of fingerprints. The other side is glossy and provides a clearer view of the monitor. The MagPro Monitor Privacy Screen with Magnetic Strip is TAA-compliant, supporting federal government purchasing protocols. Diagonal Monitor Size: 21.5; Fits Device Type: Flat Panel Monitor; Frame Type: Frameless; Maximum Antiglare Protection Percent: 30%.Global Product Type:Frameless Monitor Filters
Features
Country of Origin:
Taiwan
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Durability |
|
| Surface Finish |
|
| Height | 10.75" |
| Width | 18.78" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Kensington |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Marketing Information | Patented design Slim magnetic strip allows for quick and easy attachment and removal of privacy screen filter. Excellent solution for slim bezel or edge-to-edge displays Unique design allows for unobstructed viewing. Limited viewing angle Narrows the field of vision to +/- 30 degrees, helping you keep the information on your screen private and reducing the chances of a visual data breach. Blue light reduction and low reflective coating Filters out harmful blue light rays by up to 52%, easing eye strain and reducing the chances of interrupting sleep patterns. Coating reduces glare for improved clarity. Reversible viewing One side has a matte finish to maximise glare reduction and reduce traces of fingerprints. The other side is glossy and provides a clearer view of the monitor. Scratch-resistant A resilient, scratch-resistant surface that can withstand contact with objects as hard as a 2H-grade lead pencil, ensuring increased durability and protection. ISO/IEC 27001 Annex A Controls Using this product can help mitigate the risk to your organisation in terms of confidentiality, integrity and availability of data and can help meet Annex A 7.7 and 8.11 controls. Military-Grade Protection Meets wipe down (MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids) testing standards. The patented MagPro™ Magnetic Privacy Screen Filter for Monitors 21.5" (16:9) can be attached and removed quickly and easily, offering best-in-class privacy protection. An ideal solution for slim bezel or edge-to-edge displays. Privacy screen filter protects monitor from scratches and damage, while providing privacy by limiting viewing angle to +/- 30°. Reduces harmful blue light by up to 52%, diminishes glare and improves clarity. Reversible for matte or glossy viewing options. Patented design includes a slim magnetic strip, allowing for quick and easy attachment and removal of privacy screen filter. Allows for unobstructed viewing, making it an excellent solution for slim bezel or edge-to-edge displays. Limited viewing angle narrows the field of vision to +/- 30 degrees, helping keep the information on your screen private and reducing the chances of a visual data breach. Blue light reduction filters out harmful rays by up to 52%, easing eye strain and reducing the chances of interrupting sleep patterns. Low reflective coating reduces glare for improved clarity. With reversible viewing options, one side has a matte finish to maximise glare reduction and reduce traces of fingerprints. The other side is glossy and provides a clearer view of the monitor. Applies to matte side |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Product Name | MagPro Magnetic Privacy Screen Filter for Monitors 21.5" (16:9) |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K58354WW |
| Product Line | MagPro |
| Technical Information | |
| Screen Attachment | Magnetic |
| Reversible | Yes |
| Surface Hardness | 2H |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Anti-glare | Yes |
| Features |
|
| Device Supported | Monitor |
| Display Size Supported | 21.5" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Kensington MagPro 21.5" (16:9) Monitor Privacy Screen with Magnetic Strip (K58354WW)
$123.35